18.04.2021 09:00 0 Kwt/UM Gdynia

ORP „Błyskawica” przechodzi remont

Fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl

ORP „Błyskawica” znajduje się w stoczni, gdzie przechodzi wymagane naprawy i przegląd. Najstarszy zachowany niszczyciel na świecie będzie dostępny dla zwiedzających już w najbliższe wakacje.

Prace konserwacyjne potrwają 3 miesiące. Okręt–muzeum zostanie odpowiednio zabezpieczony, wzmocnione będą między innymi elementy masztu.

Każdy okręt przechodzi takie przeglądy i remonty. Należy wszystko dokładnie przejrzeć i znaleźć słabe miejsca, czyli te elementy konstrukcji, które trzeba poprawić, odrdzewić, powymieniać słabe blachy, zabezpieczyć w sposób antykorozyjny, tak żeby mogło to wszystko przez kolejne lata wytrwać, bo znajduje się cały czas w słonej wodzie. Jest to konserwacja zachowawcza. Dlatego okręt trafił do doku w stoczni, żeby przejrzeć podwodną część kadłuba, wypiaskować ją, dokładnie oczyścić ze starych powłok malarskich, sprawdzając jednocześnie blachy oraz to, czy trzeba porobić łaty. Następnie zostanie pokryty nową powłoką malarską. „Błyskawica” pływała w czasie wojny w różnych kamuflażach w różnych okresach - inaczej wyglądała w czasie inwazji w Normandii, inaczej w czasie walk na Morzu Śródziemnym. Przed pójściem na dok, została oczywiście zdemontowana wystawa Muzeum Marynarki Wojennej. Gdy okręt wróci, będziemy instalować zmodyfikowaną wystawę – opowiada Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Nie wiadomo jaki kamuflaż będzie miała „Błyskawica” po remoncie oraz jakie nowości zobaczymy na wystawie.

Przypomnijmy, że niszczyciel typu „Grom” został skonstruowany w 1936 roku w angielskiej stoczni J. Samuel White w Cows. ORP „Błyskawica” służył w Marynarce Wojennej od roku 1937 do 1976, kiedy to przeszedł w stan spoczynku, by podczas zasłużonej wojskowej emerytury pełnić funkcję okrętu-muzeum, cieszącego się ogromną popularnością wśród gości z całego świata.

85 lat po zbudowaniu trafił do PGZ Stoczni Wojennej na Oksywiu, by przejść kolejny lifting, ostatnie tego typu działania przeprowadzono w 2014 roku.

Koszt remontu to ponad 7 mln złotych.

Fot. Przemysław Kozłowski/gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24