08.04.2021 13:30 0 NW/Gdyński ZDiZ

W Orłowie powstaje sąsiedzki ogródek

Źródło:Gdyński ZDiZ

Lokalna społeczność zyska miejsce o powierzchni 900 metrów kwadratowych, gdzie będzie mogła uprawiać owoce i warzywa. Projekt realizowany jest w ramach budżetu obywatelskiego. Metamorfoza ma zakończyć się jeszcze w kwietniu.

Sąsiedzkie, społeczne ogródki to wciąż mało popularne inicjatywy. Taka forma aktywności zyskała na popularności w czasach pandemii. Działka z trawnikiem, roślinami i miejscem wypoczynku stała się wówczas marzeniem wielu osób.

Grupa sąsiadów z Gdyni Orłowa od lat wspólnie troszczy się o ogródkową przestrzeń przy ulicy Źródlanej. Budżet obywatelski pozwoli im poszerzyć swoją działalność i np. sadzić więcej roślin, warzyw czy owoców.

W Ogrodzie powstanie całoroczna szklarnia poliwęglanu, pojawią się kompostowniki – każdy o pojemności 1200 litrów. Nie zabraknie także zadbanego trawnika, który umili spędzany w ogrodzie czas.

Mam ogromną nadzieję, że ogród przy ulicy Źródlanej otworzy szereg możliwości dla lokalnej społeczności w każdym wieku. W jego najbliższej okolicy mamy nie tylko szkoły podstawowe, ale też przedszkola. Jestem pewny, że współpraca na linii placówki edukacyjne – ogrodowy kolektyw sąsiedzki może przynieść wspaniałe efekty. Zielone lekcja w terenie czy na przykład warsztaty z sadzenia warzywa pomogą promować wśród uczniów i przedszkolaków aktywny tryb życia i wartościowe zasady żywienia – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Zakupione zostanie:

– 6 sztuk sadzonek drzewek owocowych (wiśnia, czereśnia, grusza, 2 gatunki śliwki, jabłoń papierówka),

– 100 sztuk sadzonek warzywnych (pomidory, cukinia, ogórki, dynia, papryka),

– nasiona warzyw sezonowych (pietruszka, koperek, marchew, rzodkiewka),

– nasiona kwiatów sezonowych (goździk brodaty, słonecznik ozdobny, bratek ogrodowy, nagietek lekarski, maciejka, margerytka),

– 30 sadzonek malin,

– 100 m2 agrowłókniny.

Zasady korzystania z wspólnej przestrzeni znajdować będą się na specjalnej tablicy ogłoszeniowej. Tam znajdziemy chociażby kontakty do osób, które zajmować będą się terminarzem upraw.

Dostęp do ogrodu jest otwarty. Nikt nie blokuje wstępu do odwiedzin tego miejsca, a wręcz przeciwnie – gospodarze chętni są do przyjęcia kolejnych sąsiadów, którzy zadeklarują odpowiedzialną pomoc przy uprawach grządek, rabat czy koszeniu trawy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24