08.04.2021 11:30 0 raz/WIOŚ Gdańsk

Milion złotych kary po kontroli ws. odoru

źródło: WIOŚ Gdańsk

Kto miał wątpliwą przyjemność przejeżdżania lub przebywania w okolicy gdańskiego Zakładu Utylizacyjnego zapewne czuł odór wydobywający się z tego miejsca. Tym, co dzieje się w tym miejscu zainteresowali się inspektorzy ochrony środowiska – stwierdzili łamanie przepisów.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku w związku ze zgłaszanymi uciążliwościami odorowymi przeprowadzili dwie kontrole interwencyjne na terenie Zakładu Utylizacyjnego Sp. z o.o. w Gdańsku.

W trakcie kontroli stwierdzono, że głównym źródłem substancji złowonnych są magazynowane odpady ulegające biodegradacji oraz odpady frakcji zbieranych selektywnie, takich jak tworzywa sztuczne i szkło, ze względu na znajdujące się w opakowaniach resztki produktów spożywczych. W trakcie kontroli stwierdzono także wydobywanie odpadów niezgodnie z obowiązującymi powszechnie przepisami ochrony środowiska, w szczególności ustawy o odpadach – czytamy w komunikacie WIOŚ Gdańsk.

W związku z przeprowadzoną pod koniec 2020 roku kontrolą na terenie należącym do Zakładu Utylizacyjnego oraz stwierdzoną nieprawidłowością, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wymierzył więc spółce administracyjną karę pieniężną w wysokości 1 miliona złotych za wydobywanie odpadów niezgodnie z zatwierdzoną instrukcją prowadzenia składowiska.

Jak podkreślają inspektorzy WIOŚ, wspomniana decyzja nie jest ostateczna.

Wymierzając administracyjną karę pieniężną, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wziął pod uwagę przede wszystkim rozmiar działalności, prowadzonej przez ukarany podmiot – czytamy w komunikacie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...