23.03.2021 11:00 7 NW/pomorskie.eu COVID-19

Większość zakażeń w Polsce to obecnie mutacja brytyjska

Źródło:pomorskie.eu

Zakażenie koronawirusem coraz częściej ciężko przechodzą osoby młodsze. Dotychczas mówiło się, że na zakażenie najbardziej narażone są osoby starsze. Te - często z powodu innych chorób – trafiają pod opiekę lekarzy. Obecnie w Polsce od 60 do 80 proc. zakażeń spowodowanych jest przez brytyjski wariant wirusa. Ten atakuje osoby młodsze – w wieku 30-50 lat.

Mutacja jest bardziej zaraźliwa, łatwiej przenosi się z człowieka na człowieka, przebieg choroby jest gwałtowniejszy i nierzadko kończy się hospitalizacją. Mowa o brytyjskiej odmianie koronawirusa, która w Polsce powoduje w tej chwili około 80 proc. wszystkich zakażeń.

Objawy brytyjskiej mutacji

– gorączka

– kaszel

– ból głowi i mięśni

– zapalenie zatok czy gardła

Powyższe objawy do złudzenia przypominają grypę. Mogą jednak oznaczać również zakażenie koronawirusem. W odróżnieniu do znanego nam już od roku COVID-19 – w przypadku brytyjskiego wariantu o wiele rzadziej pojawiają się utrata węchu i smaku.

Ważne jest też to, że mniejsza ilość cząsteczek wirusa wystarcza, żeby doszło do zakażenia, co powoduje, że teraz chorują całe rodziny. Przy tym wariancie bardzo szybko może dojść do niewydolności krążeniowo-oddechowej i ciężkiego choroby, także w przypadku młodszych osób - wyjaśnia lekarz i doktor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Sześć zasad bezpieczeństwa

1. Ogranicz kontakty z innymi

Bezpośredni, fizyczny kontakt z innymi ludźmi wskazany jest tylko w celu załatwiania niezbędnych spraw takich jak: lekarz, zakupy czy praca. Rząd apeluje do pracodawców, by tam gdzie to możliwe pracownicy pracowali zdalnie.

Jeśli musisz pracować stacjonarnie, to zamień spotkania na te wirtualne. Kontaktuj się telefonicznie lub za pomocą Internetu. Jeśli więcej osób przebywa w pokoju, w którym pracujesz, noście maski. Jeśli musisz udać się do kolegi, który pracuje w innym pomieszczeniu też nałóż maskę – radzi Tadeusz Jędrzejczyk.

2. Unikaj tłumów

Zakupy – jeśli to możliwe – róbmy w godzinach, gdy w sklepach jest najmniej osób. Warto w tym czasie korzystać z osiedlowych sklepów, w których zazwyczaj jest mało klientów w tym samym czasie.

3. Maseczki

Od 27 lutego obowiązkową i jedyną słuszną formą zasłaniania ust i nosa jest noszenie maseczki. Przyłbice, szaliki czy kominy, które były akceptowane wcześniej uznano za niewystarczające i nie zapewniające bezpieczeństwa. Mogą być stosowane jedynie jako dodatkowa forma ochrony.

Warto zaopatrzyć się w maseczki chirurgiczne lub z filtrami FFP2, FFP3. Eksperci zalecają także, by regularnie wymieniać je na nowe, co pozwoli utrzymać właściwą ochronę.

4. Higiena osobista

Dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem i dezynfekcja środkami na bazie alkoholu pozwalają uniknąć zakażenia wirusem. Ważne też, by nie dotykać rękoma okolic twarzy, gdy jesteśmy np. na spacerze lub zakupach.

5. Wietrzenie pomieszczeń

Warto otwierać okna kilka razy dziennie. Wietrzenie powoduje cyrkulację powietrza. Zmiana temperatury i wilgotności, zwłaszcza w sezonie grzewczym mniej sprzyja rozwojowi pleśni, grzybów i innych chorobotwórczych patogenów.

Co ważne, zbyt wysoka temperatura powoduje nadmierne wysuszenie błon śluzowych, a osłabienie tej bariery ochronnej może ułatwić drobnoustrojom wnikanie do organizmu – podkreśla lekarz.

6. Objawy choroby konsultuj z lekarzem

Każdą infekcję traktuj tak, jakbyś był zakażony koronawirusem.

To troska nie tylko o swoje zdrowie, ale też o innych. Ważne, aby stosować się do zaleceń lekarza, a nie leczyć „na własną rękę”. Niestety koronawirus czasami ma nietypowe objawy jak np.: zapalenie zatok, zapalenie ucha czy nawet zęba – zauważa Tadeusz Jędrzejczyk


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24