08.03.2021 09:30 1 raz/UM Gdynia

#godzinadlabałtyku - podpisz petycje i zamieść zdjęcia znad morza

fot. Łukasz Razowski

Wystartowała tegoroczna akcja „Godzina dla Ziemi WWF”. To już 14. edycja, która jest szczególna dla regionu, gdyż to #godzinadlabałtyku. W ramach wydarzenia można podpisywać petycję i zamieszczać sentymentalne zdjęcia znad Bałtyku.

„Godzina dla Ziemi” to międzynarodowa akcja społeczna promująca ochronę środowiska i powstrzymanie zmian klimatycznych. World Wide Fund for Nature – Światowy Fundusz na rzecz Przyrody organizuje ją od 2007 roku.

Finał akcji odbywa się w ostatnią sobotę marca. Wtedy na godzinę w obiektach publicznych, firmach i mieszkaniach prywatnych wyłączane są światła - w symbolicznym geście troski o naszą planetę. W 2020 roku zgasły one w ponad 7000 miast w 190 krajach. W tym roku symboliczny mrok zapadnie 27 marca o godz. 20:30 - wyjaśniają gdyńscy urzędnicy.

Tym razem polska edycja odbywa się pod hasłem „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy!”, aby zwrócić uwagę na zły stan środowiska morskiego oraz zasobów ryb Morza Bałtyckiego.

WWF zachęca do podpisania petycji do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ochrony ekosystemu Bałtyku. Można to zrobić na stronie www.wwf.pl. Jak czytamy w petycji: „Zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Ramowej w sprawie Strategii Morskiej, dobry stan środowiska wód morskich Morza Bałtyckiego powinien zostać osiągnięty najpóźniej do 2020 roku. Bałtycki Plan Działań Komisji Helsińskiej (HELCOM), stanowiący program realizacji Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (również Konwencji Helsińskiej), wyznaczył za cel osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego Bałtyku do roku 2021. Ponadto, zgodnie z celem Wspólnej Polityki Rybołówstwa, najpóźniej do 2020 roku powinny zostać zakończone nadmierne połowy wszystkich stad ryb, także w obszarze Morza Bałtyckiego. Cele te nie zostały osiągnięte, a w konsekwencji przyszłość ekosystemu Morza Bałtyckiego jest zagrożona.”

Aby dodatkowo zwrócić uwagę na te zagrożenia oraz zachęcić jak najwięcej osób do podpisania petycji, trwa akcja zamieszczania na instagramie sentymentalnych zdjęć z pobytu nad Bałtykiem, podpisanych #godzinadlabałtyku i oznaczonych @wwfpolska - zachęcają organizatorzy akcji.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24