04.03.2021 11:30 0 raz

‘Duże litery’ z puckiej biblioteki ułatwiają czytanie m.in. seniorom

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Z księgozbiorów bibliotecznych korzysta spore grono osób starszych, ale także osób, które mogą mieć kłopot ze wzrokiem. To do nich skierowana jest oferta puckich bibliotekarzy. W tamtejszej książnicy można wypożyczyć publikacje wydrukowane dużą czcionką.

Jak wynika z badań Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, już ponad połowa Polaków powyżej 18. roku życia zmaga się z tymi problemami. A to oznacza, co potwierdzają puccy bibliotekarze, że znaczna część książek ukazujących się na polskim rynku wydawniczym wciąż jest niedostosowana do potrzeb osób słabowidzących, w tym seniorów czy krótkowidzów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom naszych czytelników Biblioteka Publiczna w Pucku rozszerzyła swoją ofertę i wprowadziła nowe rozwiązania dla polepszenia komfortu osób mających problemy ze wzrokiem. Dlatego też zakupiliśmy do naszych zbiorów książki z serii duże litery. Dzięki dużemu formatowi (16 x 23,5) mają one większą czcionkę, przejrzysty skład i specjalny kontrast. To specjalne wydanie dla tych, którzy chcą dać odpocząć oczom - informują pracownicy BP w Pucku na łamach biuletynu samorządowego.

Jak dodają, do tej pory - głównie dzięki ofiarności sponsorów - udało się zakupić 75 tytułów.

Widzimy już jednak teraz duże zainteresowanie i na pewno ta oferta będzie się dynamicznie zwiększać - zapewniają bibliotekarze.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24