02.03.2021 10:30 1 raz/pomorskie.eu

Trudna sytuacja rolników na Pomorzu - pomóc ma specjalna rada

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Władze województwa pomorskiego wraz z przedstawicielami miejscowych rolników zdecydowały o powołaniu specjalnej rady, która ma pomagać rolnikom w trudnym czasie. Kłopotów bowiem „na roli” nie brakuje.

Marszałkowie pomorscy Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz m.in. członkowie zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, regionalnych związków hodowców i Związku Gmin Pomorskich pod koniec lutego wzięli udział w specjalnym spotkaniu. Było ono poświęcone kłopotom, z jakimi parają się pomorscy rolnicy. A to niemała grupa - w województwie pomorskim działa ponad 60 tysięcy gospodarstw.

Problemy, które nasilają się z każdym miesiącem dotyczą przede wszystkim opłacalności produkcji rolnej, niskich cen skupu żywca wieprzowego i drobiowego, których produkcją zajmuje się wiele gospodarstwach w naszym województwie. Niepokoi również rezygnacja wielu rolników z hodowli trzody chlewnej - zwłaszcza tej rodzimej, która charakteryzowała wiele powiatów, np. starogardzki – wyliczał Struk.

Jak podkreślał Rafał Mładanowicz, delegat do Krajowej Rady Izb Rolniczych, w tej chwili największym problemem są racje popytowo-podażowe, czyli brak kontroli nad tym co jest produkowane a tym, co jest importowane.

Trzeba też wspomnieć o bezpieczeństwie żywnościowym, czyli o lukach w kontroli jakości żywności, tej która jest dostępna na rynku, i która jest importowana. Mówimy też o wspólnej polityce rolnej na najbliższe lata, a to jest ważny powód do dyskusji dla wielu gospodarstw towarowych – dodał Mładanowicz.

Jak podał serwis prasowy województwa, w odpowiedzi na problemy pomorskiego rolnictwa marszałek Struk zadecydowała o utworzeniu Pomorskiej Rady Rolniczej przy samorządzie. Zadaniem PRR będzie dyskusja na temat aktualnego stanu rolnictwa i gospodarki żywnościowej województwa pomorskiego.

Będzie to m.in. przygotowanie stanowisk, rezolucji, które będą kierowane do administracji rządowej, samorządowej, ale także do instytucji zajmujących się sprawami rolników. Chcielibyśmy, żeby na tym forum przedstawiciele wszystkich środowisk rolniczych mogli się wypowiadać i tworzyć odpowiednie postulaty – mówił Mieczysław Struk.

Do składu Pomorskiej Rady Rolniczej zostaną zaproszeni m.in. przedstawiciele Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, delegat Pomorskiej Izby Rolniczej do Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz po jednym przedstawicielu Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego, Pomorskiego Związku Hodowców Koni, Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Pomorskiego Związku Hodowców Bydła Mięsnego, Pomorskiego Związku Hodowców Drobiu i Producentów Jaj, Związku Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt, Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz, Okręgowego Związku Hodowców Zarodowej Trzody Chlewnej w Gdańsku, Związku Gmin Pomorskich.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24