26.02.2021 11:31 0 raz/UM Gdynia

Nowatorski budynek w Marszewie powstanie do jesieni 2022 roku

źródło: UM Gdynia

Wybrano wykonawcę nowoczesnego budynku, który powstanie w Leśnym Ogrodzie Botanicznym „Marszewo” w Gdyni. Będą w nim prowadzone zajęcia edukacyjne. Inwestycja ma zostać oddana do użytku jesienią przyszłego roku.

Nowy budynek, który powstanie w Marszewie, pozwoli, aby z licznych atrakcji edukacyjnych ogrodu mogła korzystać większa liczba odwiedzających - podaje gdyński ratusz.

Dzieci i dorośli odwiedzają to miejsce nie tylko po to, by pospacerować łonie natury, ale także, aby wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Część z nich odbywa się bezpośrednio w lesie, gdzie najmłodsi poznają rośliny czy spędzają czas przy ognisku. Jednak niektóre lekcje są prowadzone w salach edukacyjnych, zwłaszcza gdy na dworze panuje nieprzyjemna aura. Powierzchnia istniejących obecnie sal jest jednak zbyt mała dla stale powiększającego się grona miłośników gdyńskiej placówki. Odpowiedzią na rosnące potrzeby ma być właśnie nowy budynek - wyjaśniają gdyńscy urzędnicy.

Wykonawca wygrał otwarty przetarg i za kwotę ponad 6,75 milionów złotych zrealizuje inwestycję. Budynek ma powstać do końca listopada 2022 roku.

Projekt budowli wyłoniono w konkursie architektonicznym, który rozstrzygniętego pięć lat temu.

W projekcie użyto wyjątkowej technologii o nazwie „cross laminated timber” (CLT). Polega ona na krzyżowym sklejeniu warstw desek, dzięki czemu materiał uzyskuje wytrzymałość porównywalną ze stalą czy betonem. Budynek wykonany w tej technologii ma aspekt ekologiczny. Charakteryzuje się niskim śladem węglowym, a drewno – będące głównym budulcem – ma zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla - podają przedstawiciele gryńskiego magistratu.

I dodają, że 1m3 drewna może zgromadzić nawet do tony CO2.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24