27.02.2021 18:00 8 NW/gdańsk.pl/Kwt

Znaleziono ciało Jana Lityńskiego. Mężczyzna utonął ratując swojego psa

Źródło:gdańsk.pl

Zakończyła się akcja poszukiwawcza Jana Lityńskiego, byłego działacza opozycji w czasach PRL. Mężczyzna w niedzielę (21 lutego) utonął w Narwi, gdy próbował ratować swojego psa. Jak poinformowała pułtuska policja, świadkiem zdarzenia była jego żona.


Aktualizacja, 27.02.2021

Ciało Jana Lityńskiego znajdowało się 200 metrów od miejsca załamania lodu i było uwięzione między korzeniami drzew. Poszukiwania trwały od minionej niedzieli (21 lutego).


Poszukiwania trwają od niedzieli (21 lutego). Dziś od wczesnych godzin porannych zostały wznowione. W działania zaangażowani są funkcjonariusze pułtuskiej policji przy wsparciu służb z pododdziałów policji z Płocka oraz policjantów z Radomia - wyjaśnia portalowi nadmorski24.pl mł. asp. Anna Kowalczyk, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Pułtusku.

Do akcji wykorzystywane są m.in. quady, drony, łodzie i inne środki techniczne. Na miejsce skierowano także helikopter.

Poszukiwania będą trwały do skutku – dodaje mł. asp. Anna Kowalczyk.

Jan Lityński był jednym z najbardziej znanych działaczy Komitetu Obrony Robotników. Jak podaje gdański ratusz, swoją działalność w opozycji demokratycznej w PRL Lityński rozpoczął w 1968 roku. Był jednym z organizatorów i uczestników studenckich wystąpień w trakcie wydarzeń marcowych, za co został skazany na karę 2,5 roku pozbawienia wolności. Po wyjściu z więzienia wciąż działał, przez co trafiła do komunistycznego więzienia wielokrotnie.

W 1980 roku objął funkcję doradcy władz „Solidarności”. Był współautorem tekstu „Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej”, uchwalonego podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Jak czytamy na gdansk.pl, Jak Lityński w stanie wojennym został internowany do września 1982, następnie aresztowany. Od 1983 działał w podziemiu jako członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „S” regionu Mazowsze. W wolnej Polsce był m.in. posłem i doradcą prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24