19.01.2021 16:30 0 NW/gdynia.pl

Nurkowali w ekstremalnych warunkach w Zatoce Gdańskiej

Źródło:gdynia.pl

Morsowanie u jednych wywołuje dreszczyk emocji a innych przyprawia o dreszcze – i to w negatywnym tego słowa znaczeniu. Zwolenników prawdopodobnie jest tylu, co przeciwników. Nie można jednak odmówić morsowaniu, że jest „na fali”. Wojskowi nurkowie postanowili „sięgnąć głębiej” i w zimowej aurze poćwiczyć nurkowanie na dużych głębokościach, a dokładnie – w Zatoce Gdańskiej.

Ostatnimi czasy coraz więcej Polaków przełamuje pierwsze lody i decyduje się zimą na szybką kąpiel w morzu czy jeziorze. Nikogo by to nie dziwiło, gdyby nie fakt, że na dworze temperatura sięga nawet -20 stopni Celsjusza. Okazuje się, że dla fanów morsowania nie ma złej pogody. Możemy jedynie mówić o złym nastawieniu, przygotowaniu lub zbytnim upodobaniu do ciepła, które nie pozwala nam spróbować zanurzyć w lodowatej wodzie nawet nóg, a co dopiero całego ciała.

Jednak, gdy Polacy korzystają z lodowatych kąpieli pod gołym niebem, specjaliści zanurzają się w morskich głębinach na kilkadziesiąt metrów. Jak czytamy na stronie gdyńskiego urzędu, ostatnio specjalistyczne szkolenie morskie przeszli wojskowi nurkowie. Ćwiczenie to doskonali umiejętność nurkowania na dużych głębokościach z wykorzystaniem tzw. dzwonu nurkowego.

Najbardziej złożonym epizodem było prowadzenie prac podwodnych z wykorzystaniem dzwonu nurkowego. Ten etap szkolenia nurkowie doskonalili zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych – relacjonują przedstawiciele 3. Flotylli Okrętów MW z Gdyni.

Ćwiczenia trwały pięć dni. W efekcie załoga okrętu ratowniczego ma być gotowa do podjęcia akcji ratunkowych w każdych warunkach, bez względu na okoliczności.

Przy okazji szkolenia na Zatoce Gdańskiej marynarze realizowali też różne scenariusze sytuacji kryzysowych. To m.in. próba gaszenia pożaru, usuwania skutków przebicia kadłuba poniżej linii wodnej, pierwsza pomoc i przygotowanie poszkodowanego do ewakuacji medycznej – czytamy na gdynia.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24