19.01.2021 12:30 0 NW/UCK w Gdańsku

Gdańskie UCK może mówić o 'rekordzie' względem przeszczepień

Źródło:UCK Gdańsk

Dużym sukcesem może pochwalić się Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. W 2020 roku szpital wykonał 52 transplantacje. To duży sukces, tym bardziej, że zespół jest dopiero budowany – komentuje odpowiedzialny za program przeszczepiania wątroby w UCK dr Piotr Remiszewski.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zajęło drugie miejsce w Polsce pod względem liczby przeszczepień wątroby. To duży sukces, który jest efektem wzorowej współpracy – z dyrekcją szpitala, władzami gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i innymi klinikami.

To jest duża liczba i duży sukces, tym bardziej, że zespół chirurgiczny jest „skromny” i dopiero budowany. To też jest liczba optymalna – mówi dr Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK. – Cała struktura jest bardzo dobrze zorganizowana, a koordynacja pracuje wręcz doskonale. To sprawia, że program transplantacyjny bardzo prężnie się rozwija. UCK jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie przeszczepia się prawie wszystkie narządy. W jednym miejscu dokonuje się transplantacji serca, wątroby, nerek, płuc, rogówek oraz wysp trzustkowych. Aktualnie trzustki się jednak nie przeszczepia - dodaje.

Taką liczbę (52 transplantacje) udało się osiągnąć w niesprzyjających warunkach pandemii koronawirusa i mniejszej liczbie dawców.

Jeśli przeanalizuje się wykres liczb transplantacji i zgłoszeń, widać takie dwie „dolinki” – jedna to marzec, a druga to wrzesień. To się pokrywa z falami pandemii. Cały nakład i wysiłek ochrony zdrowia był skierowany na leczenie i niwelowanie skutków pandemii. W całej Polsce było zdecydowanie mniej zgłoszeń dawców – mówi dr Piotr Remiszewski.

  1. przeszczepienie wątroby w UCK poprzedziła precedensowa, skomplikowana, ale zakończona sukcesem akcja logistyczna. Można mówić tu o ustanowieniu pewnego „rekordu”. Jak czytamy na stronie UCK połączone zespoły z Klinik Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej (kierowanej przed dr hab. Łukasza Kaskę) oraz Kardiochirurgii i chirurgii Naczyniowej (prowadzonej przez prof. Jana Rogowskiego) Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeprowadziły pierwsze wspólne „lotnicze” pobranie wielonarządowe. Ekipy musiały udać się znad Bałtyku pod same Tatry.

Źródło:UCK Gdańsk

Dzięki ciężkiej pracy zespołu koordynatorów, którzy sterowali transplantacją i płynnemu przejazdowi do Zakopanego czas liczony od wyjazdu zespołu z UCK na przeciwległy kraniec Polski, pobranie narządów i powrót wyniósł zaledwie 11 godzin! Dwa zespoły wyruszyły z Gdańska 12 grudnia o godz. 9:30, a już o godz. 20:00 ekipy wylądowały z powrotem w Rębiechowie.

W trakcie drogi powrotnej zespołów pobierających, dwaj biorcy narządów przebywali już na salach operacyjnych. Przeszczepienie płuc (dr hab. Jacek Wojarski, dr Wojciech Karolak) wykonano u pojedynczego biorcy z Krajowej Listy Oczekujących. Przeszczepienie wątroby (dr Piotr Remiszewski, dr Marian Łukiański, lek. Katarzyna Biernat) wykonano u biorcy zgłoszonego do transplantacji w trybie pilnym. Operacja przeszczepienia wątroby zakończyła się około godziny 03:00 nad ranem 13 grudnia – czytamy w komunikacie gdańskiej placówki.

Drugie miejsce w Polsce

Gdański szpital zdobył drugie miejsce w Polsce jeśli chodzi o liczbę przeszczepów wątroby. Łącznie od 18 kwietnia 2018 roku przeszczepiono 71 wątrób w ramach programu transplantacji tego narządu. Natomiast 52 transplantacje w 2020 roku sprawiły, że gdański ośrodek zajął drugie miejsce w kraju. Liderem zostało natomiast Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

W minionym roku wykonano także 16 przeszczepień serca, 16 płuc, 102 nerek, 128 szpiku oraz 84 rogówek


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24