12.01.2021 13:30 0 NW

Chętnych do oddania osocza w Pucku nie brakuje

Fot. Marek Trybański/TTM

We współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Marszałkowskiego i spółką Copernicus w Pucku uruchomiono punkt wczesnej kwalifikacji poboru osocza. Spośród 43 zgłoszonych osób przebadanych zostało 28, które spełniły wstępne kryteria. Do badań zgłaszać mogą się już kolejni ozdrowieńcy.

Osocze osób, które przechorowały COVID-19, może uratować ludzkie życie. W poniedziałek (11 stycznia) w Pucku ozdrowieńcy, którzy mieli potwierdzony wynik testu na koronawirusa lub przebywali na kwarantannie, a nie poddawali się badaniom, mieli okazję oddać materiał do badania. Jego wynik zadecyduje o tym czy mogą być dawcą osocza.

Akcja skierowana jest do wszystkich mieszkańców województwa pomorskiego, ale jako że odbywa się na terenie Pucka, to przede wszystkim zachęcamy do badań mieszkańców powiatów puckiego i wejherowskiego – mówi Agnieszka Siebert, sekretarz miasta Puck.

Jest to jedyny punkt wczesnej kwalifikacji poboru osocza na terenie powiatu puckiego i wejherowskiego. Program realizowany jest bezpłatnie we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i spółką Copernicus. Badaniom poddała się część pracowników puckiego urzędu. Łącznie spośród 48 osób przebadanych, 28 spełniło wstępne kryteria i być może ich osocze uratuje komuś życie lub zdrowie.

Zgłaszać można się telefonicznie: 695 604 139, 58 673 05 49 lub mailowo [email protected], [email protected]

Organizatorzy akcji zapraszają także do wzięcia udziału w najbliższej zbiórce krwi, która rozpocznie się 22 stycznia o godzinie 9:00 na puckim rynku.

Krwi zawsze brakuje, dlatego zachęcam wszystkie zdrowe osoby do dzielenia się nią. Niestety, nie istnieje substytut krwi. Jest to najcenniejszy dar, jaki można dać od siebie drugiemu człowiekowi – zachęca Leszek Bryja, prezes Klubu HDK PCK w Pucku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24