23.12.2020 15:31 14 NW/mat.pras.

Na początku 2021 w regionie uruchomionych zostanie kilkadziesiąt linii autobusowych

Fot. Marek Trybański/TTM

Dzięki współpracy starostwa puckiego i wejherowskiego oraz PKS Gdynia S.A. w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na terenie powiatów wejherowskiego i puckiego od pierwszego stycznia 2021 uruchomionych zostanie kilkadziesiąt linii autobusowych mających kluczowe znaczenie dla mieszkańców.

Utworzone lub przywrócone zostaną połączenia w dni wolne i święta, m.in. niedzielne kursy na odcinku Puck – Strzelno – Jastrzębia Góra – Władysławowo, Puck – Białogóra, Wejherowo – Leśniewo – Puck.

Tworzymy nowe linie łączące m.in. gminy między sobą, czego dotychczas brakowało. Zapewniamy dzięki umowie transport w godzinach pozaszczytowych i w weekendy, gdzie ten transport na terenie Polski zwykle nie istnieje - mówi Grzegorz König, PKS Gdynia.

Fot. Marek Trybański/TTM

Dzięki uruchomionym liniom mieszkańcy miejscowości ościennych zyskają połączenie z siedzibami powiatów, co ułatwi dostęp do przychodni, szpitali, urzędów, instytucji kultury i rozszerzy dostęp do ofert pracy i nauki w większych ośrodkach lokalnych.

Od dłuższego czasu mieszkańcy szczególnie tych mniejszych miejscowości, należałoby wręcz powiedzieć, że położonych peryferyjnie, byli przyzwyczajeni do tego, że odbywały się kursy. Potem były jednak eliminowane, bo były nieekonomiczne. Pojawił się problem, bo co prawda większość dysponuje własnymi samochodami, ale jeśli transport publiczny jest dobrze zorganizowany, to jest efektywny i tani i wiele osób chce z niego korzystać. Te miejscowości zaczęły być po prostu wykluczane - wyjaśnia Jarosław Białk, starosta pucki.

Fot. Marek Trybański/TTM

Mieszkańcy obu powiatów zyskają 52 linie, co przełoży się na ponad 400 dodatkowych kursów. Dzięki dofinansowaniu koszty nowych linii nie obciążą samorządów. Oba powiaty dołożyć będą musiały jedynie po 10 procent kwoty na funkcjonowanie przewoźników w obrębie swojego powiatu.

Cieszymy się ogromnie, że otrzymaliśmy dopłatę ponad 3 mln na uruchomienie nowych połączeń, a na mocy porozumienia możemy realizować zadanie na terenie obu powiatów, bo niektóre linie są przecież spójne, np. linia Krokowa-Gniewino - dodaje Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Zawarta umowa umożliwi również utrzymanie wszystkich dotychczasowych linii, funkcjonujących już wcześniej w ramach wsparcia z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

„Dzięki temu m.in. mieszkańcy gminy Kosakowo nadal od poniedziałku do soboty dojadą linią z Pogórza do samego Pucka, przez cały tydzień połączenie z siedzibą powiatu utrzymane zostanie dla miejscowości Karwieńskie Błoto Drugie w gminie Krokowa, a w weekendy Sasino pozostanie skomunikowane z Wejherowem. Do miejscowości Starzyński Dwór zwiększona zostanie częstotliwość połączeń. Rozbudowaną ofertę zyskają mieszkańcy gminy Łęczyce, którzy od nowego roku dojadą do Wejherowa dwoma liniami, a w dni powszednie również do Choczewa i Gniewina. Dodatkowe kursy wieczorne zostaną uruchomione na liniach między Puckiem i Białogórą oraz Puckiem i Władysławowem” - czytamy w komunikacie prasowym powiatu wejherowskiego.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24