04.12.2020 08:30 8 raz

Koleją do Kosakowa? Zaprezentowano warianty

Archiwum

„Pomorska Kolej Aglomeracyjna do gminy Kosakowo!!!” - Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo nie kryje entuzjazmu po odbytych na początku grudnia konsultacjach ws. poprowadzenia kolei na północ od Gdyni. I zachęca mieszkańców do wspierania wariantu budowy połączenia kolejowego najbardziej korzystnego dla Kosakowa i okolic.

Na początku listopada odbyły się konsultacje w sprawie włączenia północnych dzielnic miasta Gdyni oraz gminy Kosakowo w sieć Pomorskiej Kolei Aglomeracyjnej w obszarze Pomorskiej Metropolii. Brał w nich udział m.in. Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo.

Najważniejsze założenia to w sumie sześć wariantów rozbudowy sieci kolejowej. Najbardziej rekomendowany jest wariant nr 2, który prowadzi do gminy Kosakowo wraz ze stacją końcową Mosty Zachód (Złote Piaski). Wartość tego wariantu to około 825 mln zł. Warto tutaj dodać że wartość prac od granicy z miastem Gdynia do stacji Mosty Zachód to około 200 mln. Dzięki temu wariantowi pojawi się w gminie Kosakowo w sumie pięć przystanków: Lotnisko Gdynia Kosakowo, Kosakowo Szkoła, Kosakowo, Pierwoszyno, Mosty Zachód oraz jeden na granicy z miastem Gdynia czyli Obłuże Górne – poinformował włodarz Kosakowa i okolic.

Pomorska Kolej Aglomeracyjna do Gminy Kosakowo!!! Właśnie miałem przyjemność uczestniczyć w konsultacjach w sprawie...

Opublikowany przez Marcina Majka Czwartek, 3 grudnia 2020

Jak dodał Majek, spotkanie było podsumowaniem prac, które trwają od ponad roku.

W każdym wariancie przewidujemy obsługę poprzez stworzenie licznych parkingów w systemie Park&Drive. Projekt budowy linii kolejowej jest ściśle połączony z wieloma inwestycjami drogowymi gminy Kosakowo takimi jak przebudowa ul. Płk. Dąbka wraz z drugim wiaduktem, przebudowa ul. Derdowskiego, Obwodnica Pierwoszyna czy układ drogowy Złote Piaski. O tym jak ważne jest to rozwiązanie pod względem komunikacyjnym nie trzeba nikogo przekonywać. Patrząc na bardzo dynamiczny rozwój gminy Kosakowo i stale rosnącą liczbą mieszkańców stworzenie możliwości szybkiego połączenia kolejowego do Gdyni i do Trójmiasta jest najlepszą alternatywą – podkreśla wójt.

źródło: FB/Marcin Majek

I zapowiedział, że w czwartek (3 grudnia) ruszyły oficjalne konsultacje społeczne dotyczące całego przedsięwzięcia.

Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach i preferowanie wariantu nr 2 jako najbardziej korzystnego dla mieszkańców gminy Kosakowo – apeluje włodarz .


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24