16.10.2020 12:00 25 raz/policja.pl

Mieszkaniec Wejherowa podejrzany o nielegalne kolekcjonowanie zabytków

fot. policja.pl

Starodawny miecz, kule armatnie, szable, starodruki… Mieszkaniec województwa pomorskiego miał od dłuższego czasu nielegalnie kolekcjonować zabytki. Cenne, niektóre pochodzące z epoko brązu przedmioty zostały zabezpieczone dzięki współpracy stróżów prawa z Rzeszowa, Gdańska i Wejherowa.

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie otrzymali informację, przekazaną przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Rzeszowie, że na jednym z portali internetowych ktoś umieścił ogłoszenie dotyczące sprzedaży zabytkowego miecza scytyjskiego akinakesa oraz pieczęci.

Z opisu aukcji wynikało, że oferowany miecz miał pochodzić z epoki brązu i zostać znaleziony w okolicach Chotyńca na Podkarpaciu. Policjanci ustalili, że ogłoszenie umieścił mieszkaniec województwa pomorskiego – poinformowali policjanci z Podkarpacia.

fot. policja.pl

Stróże prawa wyśledzili 50-letniego mieszkańca Wejherowa, którego podejrzewają o nielegalne posiadanie zabytkowych przedmiotów. W związku z tym rzeszowscy funkcjonariusze przekazali informację policjantom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Do mieszkania mężczyzny udali się z kolei policjanci z komendy w Wejherowie.

W trakcie przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli przedmioty, które mężczyzna oferował do sprzedaży na portalu aukcyjnym. Dodatkowo odnaleźli m.in. kule armatnie i sztylet pochodzące z XVI wieku oraz bagnety, szable, miecze i starodruki – czytamy w komunikacie Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Zgodnie z polskim prawem zabytki i stanowiska archeologiczne podlegają ochronie. Przedmioty zabytkowe powinny zostać przekazane do odpowiednich instytucji.

fot. policja.pl fot. policja.pl fot. policja.pl fot. policja.pl fot. policja.pl fot. policja.pl

W sprawie został przesłuchany mieszkaniec Wejherowa, wykonano również oględziny zabezpieczonych przedmiotów, które zostaną poddane opinii biegłego. W przypadku, gdy biegły potwierdzi, że są to zabytki archeologiczne, mężczyzna odpowie za naruszenie przepisów wynikających z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – dodali podkarpaccy mundurowi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24