17.09.2020 13:50 0 raz

Zbierają książki, by pomóc osobom w trudnej sytuacji

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

„Oddaj książkę – stwórz bibliotekę – zainspiruj innych!” - takie hasło przyświeca organizatorom Wielkiej Zbiórki Książek. Ruszyła jej tegoroczna edycja. Przeczytane pozycje trafią do tych, którzy niekoniecznie mogą zakupić lekturę. Książki można przekazać m.in. w wielu miejscach na Kaszubach Północnych.

Do 11 października w kilkuset miejscach w Polsce można oddawać przeczytane przez siebie książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Akcję prowadzi Fundacja Zaczytani.org, która zebrane książki przekaże do szpitali oraz placówek opiekuńczych i pomocowych.

Zbierane są książki wydane po 2000 roku, nowe i używane, przeznaczone dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Nie są przyjmowane podręczniki i encyklopedie.

Dla nas książka jest pretekstem do budowania relacji: z samym sobą, z dzieckiem, z drugim dorosłym czy nawet między grupami społecznymi. Naszą misją jest pokazywanie ludziom, jak ważną rolę może odgrywać książka w procesie leczenia czy w trudnej codzienności – mówi Agnieszka Machnicka, założycielka i prezeska Fundacji Zaczytani.org.

W Wielką Zbiórkę Książek angażują się ambasadorzy fundacji, m.in. Mateusz Damięcki, Katarzyna Pakosińska, Joanna Jabłczyńska, Paulina Holtz, Joanna Moro.

Oddawane książki trafiają do magazynów w siedmiu głównych miastach m.in. w Gdańsku, następnie są sortowane przez wolontariuszy fundacji, którzy przygotowują paczki dla beneficjentów fundacji: szpitali, domów dziecka, domów seniora, zakładów karnych, domów dziennej opieki, hospicjów i innych placówek pomocowych – wyjaśniają organizatorzy.

Na Kaszubach Północnych książki można oddać w tych miejscach:

— Bolszewo, ul. Strażacka 1, poniedziałek – piątek godz. 9:00-17:00;

— Choczewo, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Choczewie, ul. Kusocińskiego 5 w holu, poniedziałek – piątek godz. 8:00-16:00;

— Rumia, Szkoła Podstawowa nr 8 im. ks. Stanisława Ormińskiego, ul. Rodziewiczówny 10, wejście do szkoły – parter, poniedziałek – piątek godz. 7:30-14:30;

— Wejherowo, ul. Okrężna 19a, poniedziałek – piątek 8:00 - 18:00;

— Wierzchucino, Gminna Biblioteka Publiczna w Krokowej filia w Wierzchucinie, ul. św. Rozalii 16, hol główny, poniedziałek, środa, piątek godz. 8:00-16:00 i wtorek, czwartek godz. 9:00-17:00.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24