11.10.2019 09:40 0 mike

Marszałek przekazał ponad trzy miliony złotych na lokalne inwestycje

Fot. UM Rumia

W czwartek (10 października), w redzkim urzędzie miasta odbyło się przekazanie symbolicznych czeków na ponad trzy miliony złotych, które odebrali przedstawiciele 13 samorządów z powiatów wejherowskiego i puckiego. Dodatkowe środki unijne, które przekazał marszałek województwa pomorskiego, będą przeznaczone na projekty związane z modernizacją lokalnej infrastruktury, a także na rewitalizację.

Jak informowaliśmy na początku października, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zadecydował o przekazaniu samorządom dodatkowych niemal 80 milionów złotych na inwestycje w regionie. Do powiatów wejherowskiego i puckiego ostatecznie trafiły ponad trzy miliony złotych na realizację 16 projektów. Przedstawiciele lokalnych samorządów podpisali aneksy do umów.

Te środki wzięły się z przeglądu Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli chodzi o projekty, które wcześniej były zgłaszane, ale nie zostały zrealizowane. Ze względu na osłabienie złotówki w stosunku do euro, mogliśmy przyznać około 80 milionów złotych na te projekty, które nie są jeszcze rozliczone. Wśród nich są inwestycje transportowe i działania, których celem jest termomodernizacja – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Rekordowa kwota, bo ponad 1,7 miliona złotych, jeśli chodzi o samorządy regionu, trafiła do Wejherowa. Półtora miliona złotych zostanie przeznaczonych na rewitalizację miasta, a 215 tysięcy – na projekty termomodernizacji 14 budynków komunalnych.

Warto zaznaczyć, że cały nasz projekt rewitalizacji to prawie 20 milionów złotych – podkreśla Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Ta kwota jest więc adekwatna do skali projektu – dodaje.

W śródmieściu Wejherowa doposażony zostanie Klub Integracji Społecznej. Powstanie też punkt Aktywni+.

W punkcie będą realizowane lokalne inicjatywy rewitalizacyjne, dotyczące np. zagospodarowania terenów zieleni i przestrzeni publicznych, realizacji wspólnych koncepcji małej architektury, wspólnych inicjatyw artystycznych. Celem projektu jest poprawa jakości i wzrost poziomu życia mieszkańców Wejherowa – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Samorząd Rumi zyskał ponad 450 tysięcy na projekt rewitalizacji Zagórza, termomodernizację dwóch szkół podstawowych (nr 9 i 10) oraz budynku Cmentarza Komunalnego.

Rumia otrzymała dokładnie 348 114 złotych na rewitalizację i 105 740 złotych na termomodernizację. Dokumenty z rąk marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka odebrał wiceburmistrz Marcin Kurkowski – podaje Urząd Miasta Rumi.

Do gminy Wejherowo trafiło łącznie dodatkowe 105 tysięcy złotych, które zostaną przeznaczone na remont budynków użyteczności publicznej.

Dotyczy to czterech obiektów w naszej gminie. Są to dwie szkoły podstawowe, w Gościcinie i Orlu, a także mieszkalny budynek komunalny w Gościcinie i budynek urzędu gminy – wyjaśnia Henryk Skwarło, wójt gminy Wejherowo.

Dotację na projekty termomodernizacyjne przyznano też gminom:

– Władysławowo (ratusz, Szkoła Podstawowa nr 3 we Władysławowie i Szkoła Podstawowa w Jastrzębiej Górze);

– Luzino (szkoły podstawowe w Robakowie, Wyszecinie i Zelewie);

– Puck (budynki OSP w Połczynie, szkół podstawowych w Gnieżdżewie, Połczynie, Mieroszynie i Swarzewie oraz Wiejskiego Domu Kultury w Strzelnie);

– Jastarnia (budynki Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastarni i OSP w Jastarni);

– Szemud (budynki komunalne i obiekty użyteczności publicznej).

Jeśli chodzi o gminy miejskie, projekty termomodernizacji są dotowane w:

– Pucku (urząd miasta i Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji);

– Redzie (budynki przedszkola Akademia Pana Kleksa i Przy Parku, budynki komunalne przy ul. Wodociągowej 68 i 70 oraz OSP);

– Helu (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Helu).

Dodatkowe fundusze trafiły też do powiatów wejherowskiego (budynki Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego oraz Powiatowego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznego) i puckiego (dziewięć budynków użyteczności publicznej m.in. Dom Pomocy Społecznej w Lubkowie i Pucku).

W ramach prac zostaną m.in. ocieplone stropodachy, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, wymienione okna i drzwi oraz zmodernizowane systemy grzewczy i wentylacja. Zostaną też wymienione źródła ciepła. Będzie mierzone zużycie ciepła oraz wykorzystana instalacja OZE. W projektach chodzi o poprawę efektywności energetycznej, monitorowanie i zarządzanie energią oraz zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza dzięki redukcji emisji CO2. Dzięki tym działaniom ma poprawić stan środowiska naturalnego – czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM Fot. Damian Klechowicz/TTM

Oprócz rewitalizacji i termomodernizacji, dodatkowe środki przeznaczono też na zintegrowane węzły przesiadkowe we Władysławowie i Jastarni. Prawie 53 tysiące złotych przekazano na wsparcie dwóch obiektów typu „parkuj i jedź”, wraz z trasami dojazdowymi. Planowana jest też kampania promująca korzystanie ze środków transportu zbiorowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24