02.10.2019 09:57 1 mike/Pomorskie.eu

Wejherowo i Rumia skorzystają z dodatkowych pieniędzy

Fot. Pixabay.com

Jak poinformował serwis Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, dzięki korzystnym różnicom kursów euro i złotego, do dyspozycji zarządu województwa będzie dodatkowych niemal 80 milionów złotych na inwestycje. Środki wesprą prawie 60 projektów, w tym realizowanych w Rumi i Wejherowie.

Rozwój transportu, termomodernizacje budynków, rewitalizacja poszczególnych dzielnic, wsparcie edukacji czy ochrony zdrowie – takie m.in. cele będą realizowane dzięki dodatkowym środkom w budżecie samorządu województwa pomorskiego. Łącznie chodzi o 78,8 miliona złotych. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014–2020. Jak informuje serwis Pomorskie.eu, wsparcie otrzyma 56 projektów, w tym zupełnie nowe programy, które w konkursie na dotacje nie otrzymały dofinansowania z powodu braku wystarczających środków w budżecie. Skąd się wzięły dodatkowe środki?

Z jednej strony wykorzystujmy dogodny moment kursowy, a z drugiej szybko i skutecznie rozwiązujemy palący problem – wyjaśnia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – W wielu gminach realizacja ważnych dla mieszkańców projektów musiała być wstrzymana, ze względu na wysokie koszty realizacji inwestycji, związane z bardzo dobrą koniunkturą na rynku. Często szacunki inwestycji, robione kilka lat temu na potrzeby konkursu na dotacje, mocno różnią się od ostatecznych kwot wymaganych obecnie przez wykonawców. To jest najlepszy moment, by dzięki korzystnym różnicom kursowym między walutą euro a złotym, zyskać na inwestycje dodatkowe prawie 80 mln zł. Chcemy je sprawnie i efektywnie wykorzystać – podkreśla.

W ramach inwestycji obejmujących kompleksową termomodernizację budynków publicznych 215,3 tys. zł trafi do Wejherowa. Jeszcze większe środki, bo 1,6 mln zł zostaną przekazane do miejskiej kasy na rewitalizację. Z tej samej puli Rumia otrzyma 248,1 tys. zł. Dodatkowe środki zostaną również przeznaczone m.in. na rozwój infrastruktury Politechniki Gdańskiej (ponad 665 tys. zł) czy infrastruktury szkół zawodowych w Gdyni (ponad 2,2 mln zł).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24