11.07.2019 08:50 0 Kwt

Zbliża się Festiwal Kultur Świata, czyli Globaltica

pjimage.jpg

Na Globaltice zawsze możemy spodziewać się nieoczywistych połączeń muzyki tradycyjnej z nowoczesnymi brzmieniami. Także w tym roku wystąpią artyści, którzy zaprezentują muzykę swoich korzeni w niecodziennej odsłonie. W tym roku Globaltica rusza już 17 lipca (środa) i potrwa do 21 lipca (niedziela). Tegoroczny festiwal nie ogranicza się jedynie do Kolibek, ale odbędzie się także w pobliskiej galerii.

Globaltica jest wyjątkowym wydarzeniem w letnim kalendarzu imprez kulturalnych Gdyni. Zadaniem festiwalu jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami.

Na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w „muzealnej” formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film – informują organizatorzy wydarzenia

W tym roku na gdyńskiej scenie zobaczymy takie gwiazdy i zespoły jak Bombino z Nigerii, Gyedu-Blay Ambolley Sekondi Band z Ghany, Trio Abozekrys z Egiptu, Boban Markovic Orkestar z Serbi, Gaye Su Akyol z Turcji, zespół Ladma z Brazylii, Kolumbii, Wenezueli i USA, Adama Drame z Burkina Faso, Kalascima z Włoch, San Salvador z Francji, Kim So Ra z Korei Południowej oraz wiele polskich zespołów.

Główne wydarzenia festiwalowe zlokalizowane są w zabytkowym Parku Kolibki w Gdyni. Natomiast w pobliskiej galerii trwa wystawa festiwalowych plakatów. Autorem prezentowanych prac jest Piotr Pucyło.

  • Wszystkie plakaty są pozytywne. Ma być kolorowo, prosto, wielokulturowo i wesoło – mówi Piotr Pucyło, dyrektor artystyczny festiwalu i autor plakatów. – W warstwie graficznej jest sporo zapożyczeń z tradycyjnego wzornictwa ludowego z różnych stron świata. Inspiracje? Pojawiają się podczas podróży. Inspiracją często jest sztuka ludowa, ale też muzyka. Nawiązania do instrumentów muzycznych są widoczne na plakatach.

W tym samym miejscu odbędą się również festiwalowe warsztaty dla dzieci. W czwartek, 18 lipca będą to „Rytmy ziemi” – zajęcia ukazujące niezwykły świat bębnów i egzotycznych instrumentów perkusyjnych. Każdy z uczestników stanie się członkiem „Orkiestry Perkusyjnej”. W programie zawarta będzie część terapeutyczna – bajki i opowieści w połączeniu z muzyką relaksacyjną na żywo. Z kolei w piątek, 19 lipca, dzieci będą mogły uczestniczyć w warsztatach „Owady i węże”, podczas których stworzone zostaną barwne eko-zwierzaki. Kolorowe węże, pszczoły, muchy, pająki tworzone będą w duchu upcyclingu i ekologii.

Kliknij i zobacz szczegółówy program wydarzenia

mat.prasowe


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24