15.05.2019 16:10 0 PM/mat.pras

Platynowe Lwy dla Krzysztofa Zanussiego

Źródło: Festiwalgdynia.pl

Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, producent, eseista, filozof – Krzysztof Zanussi odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas gali finałowej 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która odbędzie się w sobotę 21 września.

Platynowe Lwy to specjalna nagroda, którą Komitet Organizacyjny Festiwalu corocznie przyznaje wybitnym twórcom. Wśród nazwisk, które już znalazły się w tym zaszczytnym gronie, są: Andrzej Wajda, Jerzy Antczak, Sylwester Chęciński, Tadeusz Chmielewski, Tadeusz Konwicki, Janusz Majewski, Roman Polański, Witold Sobociński, Jerzy Wójcik czy Jerzy Gruza.

W tym roku wyróżnienie to trafi w ręce Krzysztofa Zanussiego – twórcy kina autorskiego, którego nie da się wprost zaklasyfikować do jakiegokolwiek nurtu filmowego w Polsce czy na świecie. Często idzie wręcz pod prąd. Sam pisze dla siebie scenariusze, podejmując tematykę egzystencjalną. Realizuje je we właściwej tylko sobie formie. Tę wyrazistą drogę twórczą rozpoczął w 1969 roku debiutanckim filmem „Struktura kryształu”.

Krzysztof Zanussi ma w swoimi dorobku w sumie trzydzieści pełnometrażowych filmów fabularnych, a ponadto liczne filmy telewizyjne – między innymi osiem godzinnych odcinków „Opowieści Weekendowych”, a także spektakle teatralne i operowe. Reżyseruje między innymi w teatrach w Mediolanie, Rzymie, Palermo, Syrakuzach, Bonn, Moskwie, Bremie, Bazylei. Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców za granicą.

  1. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie w dniach 16–21 września br. O uznanie jurorów i widowni najnowsze polskie filmy będą rywalizowały w dwóch kategoriach – Konkursie Głównym i Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24