18.03.2019 11:30 0 PM

'Projekt bardzo ciekawy i unikatowy' – wystawę można oglądać w wejherowskim muzeum

Fot. Marek Trybański/TTM

W tworzeniu projektu wzięło udział 20 artystów. Stworzyli obrazy do opowiadań Stefana Żeromskiego „Wiatr od morza”, które do 28 kwietnia można oglądać w wejherowskim muzeum.

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stworzono wyjątkową kolekcję. Obrazy ilustrują specjalne wydanie książki Stefana Żeromskiego, która została wybrana do tego projektu. Książka "Wiatr od morza" powstała w związku z działalnością plebiscytową Stefana Żeromskiego na Powiślu w 1920 roku. Autor książki był zachwycony wówczas polskim wybrzeżem i jego historią.

Jest to projekt bardzo ciekawy i unikatowy, to trzecia odsłona tej wystawy. Zaprosiliśmy do współpracy 20 artystów, 18 zilustrowało 18 rozdziałów „Wiatru od morza” Stefana Żeromskiego, dwa obrazy są rozpoczęciem i zakończeniem tego cyklu. Każdy miał zrobić prace w swoim stylu - wyjaśnia Wojciech Zmorzyński, kurator wystawy

W projekcie brali udział współcześni artyści z Pomorza.

Zostałam zaproszona do sportretowania Stefana Żeromskiego. Było to portretowanie kogoś, kogo zdjęć nie ma, a jak już są, to bardzo małe i nie można robić nowych. Nie jest to typowa praca portretowa, trzeba dołożyć trochę portretu historycznego danej osoby – mówi Anna Wybych-Klimkowska, artystka z Gdyni.

Wystawę obrazów można podziwiać do 28 kwietnia w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w godzinach otwarcia placówki.

Galerie zdjęć z wernisażu można obejrzeć tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24