18.12.2018 12:34 0 PM

Ich dzieło dotarło do ludzi. Dyrygent z nagrodą Remusa

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Głosy solowe, recytator, grupa perkusyjna, instrumenty ludowe, chór i orkiestra – przedsięwzięcie wymagało zaangażowania wielu muzyków i artystów. W wejherowskiej Kolegiacie odbyła się prapremiera koncertu pt. „Osiem Pieśni z Księgi Koheleta” w języku kaszubskim.

Widowisko zostało przygotowane przez Annę Rocławską-Musiałczyk. Tłumaczeniem pisma zajął się Adam Sikora. Całość poprowadził Tomasz Chyła - dyrygent, muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer.

Dzieło oparte jest o teksty pochodzące z jednej z najstarszych ksiąg Starego Testamentu - Księgi Koheleta. Wybrane do utworu fragmenty tekstów zostały przetłumaczone na język kaszubski przez ojca prof. dr hab. Adama Sikorę OFM. Odnosząc się do tego, że Kohelet był Semitą żyjącym pod panowaniem greckim oraz do tego, że cały utwór jest skomponowany w języku kaszubskim w kompozycji pojawiają się instrumenty charakterystyczne dla danej kultury: żydowskiej – duduk, greckiej – harfa oraz kaszubskiej – bazuna. Skład orkiestry oprócz sekcji smyczkowej oraz sekcji dętej został rozbudowany o szeroki zestaw instrumentów perkusyjnych. 

Po półrocznych próbach efekt prac można było usłyszeć po raz pierwszy w Wejherowie.

Zaczynamy pierwszą pieśń od uderzenia kamieni przez perkusistę, z których wyłania się stopniowo muzyka, jakby z podziemi. Później wszystko stopniowo narasta i w części kulminacyjnej cały chór przejmuje funkcję grania na kamieniach tworząc symbol tego hałasu, marności - wyjaśnia Anna Rocławska-Musiałczyk, kompozytorka.

Przygotowany cykl utworów jest zwieńczeniem studiów doktoranckich Tomasza Chyły, który był dyrygentem koncertu, wczoraj otrzymał również nagrodę Remusa z rąk starosty Gabrieli Lisius.

Jest to pewnego rodzaju zwieńczenie moich studiów doktoranckich. Będę pisał pracę na temat tego koncertu. Jest mi bardzo miło, że zostałem doceniony w Wejherowie. Najważniejsze jest to, że muzyka dociera do ludzi - zaznacza Tomasz Chyła, dyrygent.

Koncert zorganizowano w stylistyce nawilżającej do wejherowskich Verba Sacra.

Więcej zdjęć z wydarzenia znajduje się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24