17.10.2018 14:00 3 PM/mat.pras

Stu artystów wystąpi na placu Jakuba Wejhera

Źródło: Kamery online Nadmorski24.pl

„12 opowieści na dobre czasy” to spektakl teatralno–muzyczny, którego prapremierę będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę (21 października) o godzinie 16:00 na placu Jakuba Wejhera w Wejherowie. Wydarzenie jest otwarte dla publiczności.

Ponownie spektakl wystawiony zostanie 11 listopada 2018 r. o godzinie 17:00 w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Darmowe bilety można odbierać w kasach Filharmonii Kaszubskiej.

Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się międzywojenna historia Wejherowa. Był to czas wyzwań, wielkich nadziei, rozwoju miasta i inicjatyw społecznych, a impulsem do tego stało się odzyskanie przez Polskę niepodległości. Twórcy sięgnęli do anegdot, starych zdjęć, a także wspomnień Wejherowian, m.in. syna burmistrza – Tadeusza Bolduana.

Tworzenie rocznicowych koncertów i spektakli to bardzo trudne zadanie. Bardzo łatwo otrzeć się o kicz, patos, czy po prostu nudę. Chcę, żeby widowisko, które przygotowuję dla mieszkańców Wejherowa, a w zasadzie – razem z mieszkańcami Wejherowa, było przede wszystkim wielkim radosnym świętem. Stąd tyle muzyki i rozmach przedsięwzięcia. Myślę, że o wielkich sprawach, takich jak odzyskanie niepodległości, trzeba mówić zawsze z perspektywy pojedynczego człowieka, a może nawet dziecka. Dopiero wtedy możemy ponazywać rzeczy od nowa, dostrzec jak cudowną i zarazem kruchą wartością jest wolność. A kiedy jesteśmy wolni, możemy uruchomić naszą wyobraźnię. Dlatego opowiemy o Wejherowie, do którego powróciła epoka lodowcowa, o Wejherowie, do którego dzieci przywiozły z Afryki nasiona bananowców, o Wejherowie, w którym zakochani spotykają się w nieistniejących kawiarniach na wzgórzach. To nie teatralne science fiction, tylko twory wyobraźni, która jest w stanie dokonać wielkich rzeczach tylko wtedy, gdy człowiek jest wolny – mówi Sławomir Narloch, reżyser spektaklu.

Spektakl ma rozbudowaną obsadę, w skład której wejdą soliści i muzycy współpracujący między innymi z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy oraz wejherowskie chóry: Chór Mieszany Camerata Musicale z gościnnym udziałem reprezentantów Chóru Męskiego Harmonia, Chór Dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9, a także wejherowscy aktorzy pasjonaci począwszy od dzieci i młodzieży z wejherowskich szkół, skończywszy na nauczycielach i seniorach z Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Łącznie wystąpi 100 artystów.

Za reżyserię i scenariusz spektaklu odpowiada Sławomir Narloch, a za muzykę – Daniel Zieliński, którzy współpracują między innymi z Teatrem Pijana Sypialnia z Warszawy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24