20.08.2018 12:15 19 Natalia/TTM

Już niebawem premiera filmu ważnego dla Kaszubów

Źródło: filmweb/ fot. Rafał Pijański

Premiera szczególnie wyczekiwanego w naszym regionie „Kamerdynera” zapowiadania jest na 21 września. Kilka dni wcześniej będą mogli go zobaczyć uczestnicy Gdyńskiego Festiwalu Filmów Fabularnych.

Niedawno zaprezentowany został zwiastun filmu, który za miesiąc ukaże się w kinach. Film, kręcony był na Nordzie, dlatego spodziewać możemy się autentycznej scenografii i krajobrazów.

[Źródło: NEXTFILMPL]

W filmie będzie można usłyszeć język kaszubski. Jedną z postaci mówiącą w tym języku jest Bazyli Miotke – oparty na kreacji Antoniego Abrahama, który miał duże znaczenie dla przyłączenia się Kaszub do Polski. W jego rolę wcielił się Janusz Gajos.

Będziemy opowiadać państwu, może nie tak dokładnie, jak to stoi zapisane w historii, ale dużo uwagi skierowane jest tej postaci – mówi Janusz Gajos, aktor. – No ja się wstydzę, bo tutaj są prawdziwi kaszubi, a jest to język trudny do nauczenia. Będziemy go szlifować, aż osiągniemy pożądany efekt – mówił podczas kręcenia filmu.

Sceny z filmu można zobaczyć w teledysku Korteza do piosenki „Stare drzewa”, która promuje film.

[źródło:NEXTFILMPL]

„Kamerdyner” wejdzie do repertuaru kinowego 21 września. O filmie pisaliśmy już kilkukrotnie na naszym portalu, m.in. tutaj i w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...