02.07.2018 10:28 0 mike/WCK

„Dzień Świra” powraca po 15 latach

Mat. prom./YouTube

Minęło już 15 lat od kinowej premiery „Dnia Świra” w reżyserii Marka Koterskiego. Przez ten czas film zyskał już status kultowego. Teraz historię Adasia Miauczyńskiego będzie można podziwiać w adaptacji scenicznej w Wejherowskim Centrum Kultury.

Perypetie inteligenta u progu XXI wieku, ukazane z dużą dawką czarnego humoru, przypadły do gustu tysiącom widzów. I choć nie był to obraz wolny od kontrowersji, stał się przyczynkiem do szerszej refleksji nad kondycją polskiego społeczeństwa. Nie każdego w pełni bawił, ale też nie pozwalał pozostać obojętnym.

W przedstawieniu według libretta Marka Koterskiego i z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego, wyreżyserowanym przez Marcina Kołaczkowskiego, widzowie odnajdą wszystko to, co najlepsze w pierwowzorze, ciekawe rozwiązania inscenizacyjne oraz doskonałe kreacje aktorskie. „DZIEŃ ŚWIRA opera|musical” zaskoczy nowatorską formą – czytamy w zapowiedzi spektaklu na stronie internetowej WCK.

Widzowie mogą się spodziewać zachowanego oryginalnego tekstu pierwowzoru, charakterystycznego dla Koterskiego, zresztą nie tylko w „Dniu Świra”. Obfituje więc on w wulgaryzmy, jednak nie powinny one zaciemniać przekazu, lecz go eksponować. Całość zostanie zaprezentowana w niekonwencjonalnej formie operowo-musicalowej.

W głównego bohatera wcieli się Maciej Miecznikowski (ex-lider zespołu Leszcze, wokalista oratorium „Tu Es Petrus”). Wszystkie kobiety Adasia Miauczyńskiego zagra Joanna Kołaczkowska (artystka kabaretu Hrabi).

Pełna obsada: Maciej Miecznikowski, Joanna Kołaczkowska/Beata Rybotycka, Wojciech Solarz/Michał Misiek Koterski, Kwartet Rampa w składzie: Joanna Pałucka, Anna Ścigalska, Stefan Każuro i Grzegorz Kucias.

Premiera w Wejherowskim Centrum Kultury odbędzie się w piątek (13 lipca) o godzinie 19:00. Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia. Bilety można rezerwować na stronie internetowej WCK.

Przypominamy, że jeszcze dzisiaj (2 lipca) można wziąć w udziale w naszym konkursie na Facebooku. Do wygania są dwa pojedyncze bilety na spektakl. Aby wziąć udział w zabawie, wystarczy krótko uzasadnić w komentarzu pod postem, jaka jest ulubiona scena z filmu „Dzień Świra”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...