18.06.2018 09:33 2 Natalia/WCK

Zbliża się wejherowska Noc Kupały

Źródło: archiwum

Nocy Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, podczas którego odprawiane są obrzędy nawiązujące do najkrótszej nocy w roku. Zgodnie z tradycją, jego obchody będą miały miejsce w Wejherowie. Zabawa odbędzie się w najbliższy piątek (22 czerwca).

To święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Według wierzeń kaszubskich, Noc Świętojańska to czas niezwykły. W tym okresie szczególną władzę mają demony i czarownice, które spotykają się na najważniejszym w roku sabacie.

Jednym ze zwyczajów kultywowanym podczas Nocy Kupały jest palenie ognisk. Według tradycyjnych wierzeń, święty ogień miał moc niszczenia niewidzialnych sił ciemności i odpędzania demonów – w Wejherowie nie zabraknie więc tradycyjnego wspólnego ogniska.

Dawniej sygnałem do zapalenia świętego ognia był hejnał bazun. Mieszkańcy regionu, chcąc odtworzyć dawne tradycje, pod okiem Pawła Grubby z Wejherowskiego Centrum Kultury zrekonstruowali instrument.

Podczas warsztatów, oprócz samego wykonawstwa, staraliśmy się przekazać informację o wartości i historii tego instrumentu, jak warto kontynuować tę tradycję i jak ten instrument w naszych dziejach się pojawiał – mówi Anna Pobłocka, specjalista do spraw projektów z Wejherowskiego Centrum Kultury.

Rozmowy o bazunach można posłuchać, klikając w link. Odbyła się ona na antenie Radio Norda i telewizji TTM.

Uczestnicy Nocy Kupały wysłuchać będą mogli koncertu zespołu FUCUS i Agaty Naczke, która zaprezentuje możliwości tego instrumentu.

Nieodłącznym i bardzo znanym symbolem związanym z najkrótszą nocą w roku jest kwiat paproci. Według wierzeń ludowych, kwitnie on o północy. Grupa Teatralna JBT przybliży legendę o kwiecie paproci.

Gwiazdą wieczoru będzie zespół ŻYWIOŁAK. Twórczość tej formacji to niedająca się zaszufladkować eksperymentalna muzyka oparta na cytatach ludowych, wątkach mitologicznych i historycznych. W ramach supportu wystąpi węgierski zespół muzyki dawnej – Tabulatúra régizene-együttes.

W programie przewidziano także koncert śpiewu białego w wykonaniu uczestników warsztatów Wejherowskiego Centrum Kultury, a także występ Teatru Tańca Sarasvati, pokaz tańca brzucha czy fire show.

Źródło: WCK

Relację z ubiegłorocznych obchodów Nocy Kupały można znaleźć pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...