12.06.2018 15:05 0 Natalia/WCK/czarnieckiego.org

"Bursztynowa Balladyna" zagości na scenie Filharmonii Kaszubskiej

Źródło: WCK

"Bursztynowa Balladyna" to inspirowana dramatem Juliusza Słowackiego historia opowiedziana tańcem w wykonaniu Teatru Tańca Sarasvati i Pułku Czarnieckiego. Publiczność zobaczyć będzie mogła dzieci i młodzież w technice baletu i tańca na szarfach w choreografii Sangmo Borysiewicz.

Spektakl jest próbą przełożenia „Balladyny” Juliusza Słowackiego na język ciała i obrazu, w formie teatru tańca. Polega ona na zbudowaniu od nowa dramaturgii, choreografii i klasycznej teatralnej scenografii. Przedstawienie łączy klasyczny utwór z inscenizacją mitologii kaszubskiej związanej z nocą świętojańską. Aktorzy podejmują dialog między starszym a młodszym pokoleniem, zastanawiając się, dlaczego różni się ich postrzeganie świata. W spektaklu zobaczyć będzie można przemijanie oczyma młodych ludzi, jak i starszego pokolenia. Poruszony zostanie problem braku szacunku do osób starszych i będzie podjęta próba znalezienia odpowiedzi na pytanie dlaczego starsze pokolenie ten szacunek traci. Widowisko ma się stać przyczynkiem do refleksji nad losem człowieka dokonującego rozrachunku z mijającym życiem.

Chciałabym spektaklem Bursztynowa Balladyna zwrócić uwagę widowni, zwłaszcza młodszego pokolenia, na korzyści płynące z czerpania mądrości od dojrzałych, pogodzonych z życiem starszych ludzi, którzy wzorem starszyzny plemiennej mogą służyć nam pomocą, wsparciem i innym spojrzeniem na rozwiązanie gnębiących młodych ludzi problemów – mówi Sangm Borysiewicz, reżyser spektaklu.

Baśniowy klimat całego widowiska podkreślać będą również różnego rodzaju sylfidy, jeziorany, które niemal bez przerwy pojawiać się będą i pląsać na scenie podkreślając metafizykę przedstawienia.

Teatr Tańca Sarasvati

Rozpoczął działalność we wrześniu 2013 roku. W czerwcu 2014 roku wystawił swój pierwszy spektakl baletowo-medytacyjny "Zoriuszka" opierający się na plastyce ruchu, zastosowaniu rożnych form tanecznych kultury Wschodu i Zachodu, dekoracji i sposobie wyrażania się. Zajęcia osadzone są w wielokulturowym muzycznym stylu przez muzykę bałkańską, ukraińską, rosyjską po tybetańską i indyjską. Jest to nowatorski program, który łączy techniki contemporary dance, modern dance, classical dance, improwizacje taneczne i gimnastykę artystyczną oraz techniki baletu i tańca na szarfach.

Źródło: WCK

Źródło: czarnieckiego.org

Pułk Czarnieckiego

Powstała pod koniec 2010 roku grupa rekonstrukcyjna, której główne działania odbywały się na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Zespół zajmowały treningi, spotkania, ćwiczenia staropolskiej mowy, szermierki oraz rękodzieło. Twórcy nowego bractwa chcieli skupić się nad wiernym odtwórstwem czasów przez nich rekonstruowanych. Często swojej publiczności prezentują elementy kaskaderstwa.

Źródło: czarnieckiego.org

Źródło: WCK


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...