Ars Regia

Inne, Sopot

Data 16.11.2013 00:00-30.11.2013 00:00
Miejsce MCKA Zatoka Sztuki
Adres al. Franciszka Mamuszki 14
Miejscowość Sopot
Bilety Wstęp wolny

Ars Regia - Tajemniczy świat symboli masońskich w interpretacjach współczesnych artystów.

W dniu 23 listopada (sobota), o godz. 18:00 zapraszamy na wernisaż wystawy Ars Regia, poświęconej artystycznym próbom nowego odczytania tajemniczych symboli masońskich. Współcześni artyści, zafascynowani głębią i humanizmem zagadkowych Znaków dokonują własnej, twórczej interpretacji ich przesłania.

Wernisaż poprzedzi Wydarzenie Specjalne - prelekcja wiceprezesa Instytutu Sztuki Królewskiej, organizacji zajmującej się historią wolnomularstwa w Polsce i na świecie. Tytuł prelekcji brzmi "HISTORIA I SYMBOLIKA MASONERII". Zainteresowanych tematem serdecznie zapraszamy!

Wystawa czynna będzie w dniach 16-30 listopada w salach sopockiej Zatoki Sztuki. Wstęp wolny.

Masoni. Wolnomularze. Bracia Cyrkla i Węgielnicy. Dzieci Wdowy. Adepci Ars Regia - Sztuki Królewskiej. Od wieków intrygowali, ciekawili i prowokowali. Wolnomularstwo (zwane także masonerią) jest prawdopodobnie najstarszą, istniejącą do dziś, organizacją filozoficzno-społeczną o głębokim rysie humanistycznym.

Początki wolnomularstwa giną w zamierzchłej historii. Jedni źródeł tego ruchu dopatrują się w starożytnym Egipcie lub Grecji, lub wiążą go z alchemikami lub równie tajemniczymi różokrzyżowcami. Dla innych masoni są dziedzicami tradycji wczesnośredniowiecznych cechów murarskich.

Bywali oskarżani o chęć rządzenia światem, czy gromadzenie fantastycznych bogactw, jak templariusze. A przecież w historii świata i Polski zapisywali się przede wszystkim w niezwykle piękny i pozytywny sposób. Prezydent Gabriel Narutowicz, książę Józef Poniatowski, generał Jan Henryk Dąbrowski, Józef Wybicki, książę Adam Czartoryski, premier Ignacy Paderewski, społecznik Janusz Korczak, poeci Jan Ursyn Niemcewicz i Antoni Słonimski - wszyscy oni byli masonami! A na świecie? Wystarczy wymienić tylko kilka nazwisk: G. Waszyngton, B. Franklin, Goethe, Wolter, Saint-Exupery, Kipling, Mozart, J.M. Jarre czy Puszkin.

Masoni dążą przede wszystkim do samodoskonalenia osobistego, rozumianego jako droga pracy na rzecz dobra Ludzkości. W swoich niezwykle dyskretnych obrzędach posługują się tajemniczymi i zagadkowymi symbolami. Ich wieloznaczność od wieków dawała niezwykle szerokie pole do interpretacji. Trudno się więc dziwić, że były one polem artystycznych poszukiwań dla wielu pokoleń malarzy i grafików.

Dziś chcemy Państwu zaprezentować próbę odczytania znaków masońskich podjętą przez współczesnych artystów. Przed naszymi oczami ożyją pradawne symbole - tajemnicze Cyrkle, proste Węgielnice, smukłe Kolumny, tajemne Księgi i alchemiczne symbole. Czy potrafimy rozwiązać zagadki, które ukryli w nich dawni Mistrzowie? Zapraszamy do wspólnego poszukiwania ukrytych sensów, znaczeń i idei. Bo powiedziano: szukajcie, a znajdziecie...

Swoje prace zaprezentują: A. Bauer, L. Domarackas, A. Jurkiewicz, A. Masianis, W. Mościbrodzki i G. Patrycy. Serdecznie zapraszamy!

Przed wernisażem wystawy, 23 listopada o godz. 18:00 wystawę odwiedzi Gość Specjalny - wiceprezes Instytutu Sztuka Królewska, zrzeszającego historyków i archiwistów specjalizujących się w historii masonerii w Polsce i na świecie. Odbędzie się też krótka prelekcja "HISTORIA I SYMBOLIKA MASONERII", która przybliży nam skomplikowany świat wolnomularstwa i pomoże zrozumieć niektóre aspekty jego tajemniczej symboliki.