„Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się! - WYSTAWA

Kultura, Wejherowo

Data 17.01.2019 10:30-20.02.2019 00:00
Miejsce Wejherowskie Centrum Kultury
Adres Jana III Sobieskiego 255
Miejscowość Wejherowo 84-200
Bilety Wstęp wolny

Podczas wystawy m.in.:
- efekty pracy uczestników warsztatów tworzenia sztukaterii gipsowej
- efekty pracy uczestników warsztatów wykonywania witraży techniką Tiffany-ego
- sztukaterie udostępnione przez Pracownię Sztukatorską "DEKOR SZTUK"
- witraże udostępnienie przez AR-Projekt Robert Wiedrycki
- fotografie – efekty poszukiwań secesji w Wejherowie przez grupę Secesyjnych Obserwatorów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera i I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie. Grupa działała pod kierunkiem pani Marii Różańskie i Pana Juliusza Żełudkowskiego.
- fotografie witraży secesyjnych pani Marii Różańskiej.

Projekt „Secesja – zauważ, doceń, zainspiruj się!

Głównym celem projektu jest kształtowanie wiedzy na temat okresu secesji w sztuce zachęcając do poszukiwań w materiałach źródłowych oraz pobudzając twórczość inspirowaną secesją.

Secesja przedstawia żywiołowy rozwój i nieoczekiwanie szybki schyłek jednego z najbarwniejszych oraz najbardziej ekstrawaganckich stylów w historii sztuki rozwijający się w na przełomie XIX i XX wieku. Miała różne oblicza, zawładnęła malarstwem, rzeźbą i architekturą po meble, ceramikę, biżuterię, ubiory i tkaniny, nobilitując tym samym sztuki stosowane i zdobnictwo. Jej oddziaływanie odczuwamy do dziś w towarzyszącej nam architekturze i grafice, a coraz częściej również motywy okresu secesji wykorzystywane są w terapii, co podkreśla ich wyjątkowość.

Okres ten wywarł znaczącą rolę w obecnym wyglądzie wielu miast. Bogate zdobienia charakterystyczne dla stylu w tym m.in. płynne, faliste linie, ornamentacja abstrakcyjna bądź roślinna, inspiracje sztuką japońską, nadal zauważalne są m.in. na fasadach budynków, drzwiach, świetlikach.