21.08.2012 09:57 0

Śmigłowiec Anakonda wysłany na ratunek

Dzisiaj (wtorek, 21 sierpnia) śmigłowiec Marynarki Wojennej przeprowadził akcję ratowniczą na Bałtyku. Załoga śmigłowca udzieliła pomocy obywatelowi Niemiec na statku wycieczkowym „Astor”. Mężczyzna został podjęty przez załogę śmigłowca i przetransportowany na ląd.

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne, że pomocy potrzebuje pasażer na statku wycieczkowym "Astor" znajdującym się około 14 mil morskich na północ od Łeby. Z informacji przekazanych służbom SAR wynikało, że doszło do zatrzymania akcji serca u 70-letniego obywatela Niemiec.

Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej "Anakonda" o numerze burtowym 511, dyżurujący na lotnisku Marynarki Wojennej w Gdyni Babich-Dołach. Śmigłowiec wystartował o godzinie 03:29. Po zlokalizowaniu jednostki i nawiązaniu z nią łączności na pokład opuszczono ratownika. O godzinie 4:50 chory mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca. W trakcie powrotu na ląd, lekarz pokładowy cały czas kontrolował stan chorego. O godzinie 05:10 śmigłowiec wylądował na lotnisku w Gdyni Babich – Dołach. Załoga „Anakondy” przekazała chorego mężczyznę, nieprzytomnego, w stanie ciężkim, obsadzie karetki pogotowia.

W trakcie trwania akcji ratowniczej w gotowości do startu znajdowała się załoga samolotu An-28 B1R dyżurująca na lotnisku Marynarki Wojennej w Siemirowicach.

Skład załogi:

Dowódca: kpt. mar. pil. Paweł Kalinowski

II pilot: kpt. mar. pil. Marcin Abłażewicz

Ratownik: mł. chor. szt. Stanisław Czujkowski

Lekarz: por. mar. Robert Hałasa

Technik pokładowy: chor. szt. mar. Robert Kotyński.

Śmigłowiec W-3RM "Anakonda" przeznaczony jest do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków ( w pozycji leżącej 2). Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem tego typu maszyn. Cztery z nich wyposażono w system obserwacji termowizyjnej, który zwiększa efektywność poszukiwania rozbitków w nocy. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom „Anakonda” ma możliwość awaryjnego wodowania.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...