Politycy nie zabijajcie polskich mediów

10.07.2024 08:27 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Jak powstało słynne szkło murano?

Materiał Partnera

Historię szkła murano można zacząć jak bajkę, dawno, dawno temu na pływającej wyspie rzemieślnicy odkryli starożytne rzymskie szkło. I zaczęli udoskonalać technikę jego produkcji, tworząc oryginalne formy i niepowtarzalne barwy. Weneckie szkło zaliczane jest do sztuki – ma również swoją galerią. Powstaje na wyspie Murano od XIII wieku i w jego produkcji przez ten czas niewiele się zmieniło. Oczywiście manufaktury kierują się trendami, ale w swojej pracy bazują na średniowiecznych narzędziach. Przedmioty, które powstają ze szkła murano to fantazyjne, niepowtarzalne ozdoby, z funkcją użytkową.

Jak powstaje szkło murano i dlaczego jest tak wyjątkowe? Warto poznać bliżej weneckie szkło, które jest pożądane na całym świecie.

Jak powstało słynne szkło murano?

Pierwsze wzmianki mówią o Dominicusie Phiolariusie, mistrzu szkła tworzącym butelki (koniec pierwszego tysiąclecia). Jednak z badań archeologicznych wynika, że szkło z Murano może mieć dłuższą tradycję. A wszystko zaczęło się w słynnej Wenecji. Pływające miasto było miejscem produkcji szkła. Słynęło z produkcji wyjątkowych luster i szklanych butelek. 

W 1291 roku piece i produkcja szkła zostały przeniesione z Wenecji na pobliską małą wyspę Murano. Choć były tam już rzemieślnicze zakłady zajmujące się szkłem, to wyroby ze szkła powstawały głównie w Wenecji. Produkcję przeniesiono ze względu na obawy przed pożarem. Dziś murano nadal określane jest jako szkło weneckie, bo tam sięgają jego korzenie. A zwiedzając Wenecję warto wybrać się na wyspę Murano, by przyjrzeć się jak powstało słynne szkło murano. Część tajemnic rzemieślnicy pozostawiają dla siebie, ale można podejrzeć proces jego tworzenia. 

Oryginalne wyroby ze szkła murano – ręczna praca

Stwierdzenie, że jest to ręczna praca oczywiście nie oznacza, że rzemieślnicy mają ręce ze stali odporne na wysoką temperaturę. Materiał, na którym pracują wymaga wsparcia narzędzi. Do produkcji używane są te same narzędzia, które służyły przodkom. To dzięki nim szkło nabiera finezyjnych form. 

Oryginalne szkło murano tworzone jest z krzemionki, potasu i innych minerałów, które między innymi wpływają na kolor. Mieszanka pierwiastków podgrzewana jest w piecu o temperaturze 1500 st. C. do stanu ciekłego. W kolejnym etapie dodawane są płatki złota, srebra, minerały, które nadają wyrobom ze szkła murano fantazyjne kolory oraz wzory. W kolejnych etapach rzemieślnik wydmuchuje szkło, korzystając z rurki. Następnie za pomocą narzędzi i różnych technik tworzy artystyczne szklane rzeczy. 

W taki sposób powstaje też porcelana murano. Weneckie szkło zachwyca niepowtarzalną kolorystyką, żywymi barwami, finezyjnymi wzorami i zachwycającą formą.

Gdzie kupić oryginalne szkło murano? 

Wyjątkowość murano sprawia, że szkło zaliczane jest do ekskluzywnych dodatków do wnętrz. Oryginalne murano odróżnia się od zwykłego szkła. Ze względu na długi proces wytwarzania i skrupulatność jest ono idealnie przeźroczyste. Rzemieślnicy nie dopuszczają, by znalazły się w nim zanieczyszczenia bądź inne defekty. Nie jest to szkło malowane, lecz barwione w procesie produkcji – cenna wskazówka, jeśli ktoś oferuje ‘murano’, a wyczuwalna jest farba na powierzchni. 

Szkło murano najlepiej kupować w sklepie, który specjalizuje się w luksusowych, oryginalnych dodatkach, między innymi w przedmiotach ze szkła weneckiego. Każdy oryginalny przedmiot wykonany na niewielkiej wyspie Murano posiada znak identyfikacyjny manufaktury, która go wykonała oraz certyfikat potwierdzający autentyczność. Tylko taka porcelana murano bądź przedmioty wykonane ze szkła dają sto procent pewności, że zostały wykonane na włoskiej wyspie i zgodnie z tamtejszą sztuką. 

Artystyczna historia

Długa historia wyrobów ze szkła murano czyni z niego unikatowy materiał, z którego tworzone są ozdoby, o wartości użytkowej. Nie ma drugiego takiego szkła na świecie, które cechowałaby tak długa historia. I nie ma drugiego, które ma taki walor estetyczny. Szkło weneckie nie bez przyczyny określane jest artystycznym. Jest wyjątkowe pod każdym względem, a jego unikatowość i artystyczny charakter można podziwiać w Muzeum Sztuki Murano oraz na co dzień w swoim domu, gdy kupisz oryginalne szkło weneckie w zaufanym sklepie. Fantazyjne i niepowtarzalne barwy, wzory i formy wnoszą do przestrzeni lekkość, elegancję i wyrafinowanie. Ozdoby ze szkła murano dostępne są pod różna postacią: porcelanowych figurek, wazonów, a nawet żyrandoli. 

Słynne szkło murano ma już ponad 1000 lat tradycji – a wciąż zadziwia, wśród konkurencji rodzi zazdrość, a wśród ludzi chęć posiadania. 


Czytaj również: