29.02.2024 11:00 4 TS/PEJ

PEJ będzie miał dostęp do specjalistycznych ubezpieczeń nuklearnych. Spółka przystępuje do TUW PZUW

zdjęcie ilustracyjne/źródło: pixabay/Vladimír Sládek

Polskie Elektrownie Jądrowe przystępują do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych. Współpraca między inwestorem odpowiedzialnym za budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej i największym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych ma zapewnić ochronę tego sektora energetycznego projektu.

Spółka w komunikacie prasowym poinformowała, że ubezpieczenie tak strategicznego dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego projektu stanowi jeden z warunków jego realizacji.

Wachlarz umów ubezpieczenia wykorzystywanych w tego rodzaju inwestycjach jest bardzo szeroki. Obejmują one zarówno prace budowlano-montażowe, jak i na przykład transport czy też odpowiedzialność cywilną. Posiadanie odpowiedniego zakresu ochrony ubezpieczeniowej zabezpiecza interesy zarówno inwestora jak i generalnego wykonawcy robót, oraz jest wymagane przez instytucje finansujące inwestycję, jako warunek uzyskania finansowania dłużnego - informuje PEJ.

Przystąpienie do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW jest ważnym elementem budowania strategii ubezpieczeniowej spółki dla fazy budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która powstanie w gminie Choczewo. Przystąpienie do TUW PZUW pozwoli nam jako inwestorowi pozyskać dostęp do specjalistycznych ubezpieczeń nuklearnych oferowanych na rynku – mówi Wojciech Rosiński, dyrektor Pionu Finansów Polskich Elektrowni Jądrowych.

Łączy nas podejmowanie ambitnych wyzwań. Celem projektu budowy elektrowni jądrowej jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polsce, a naszą ambicją jest udział w zapewnieniu ochrony ubezpieczeniowej temu przedsięwzięciu. Dlatego cieszymy się, że członkiem naszego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych została tak ważna dla transformacji energetycznej spółka, jak Polskie Elektrownie Jądrowe – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.

Przed czym chroni ubezpieczenie?

PEJ tłumaczy, że 'dobrze zaprojektowane ubezpieczenie ogranicza ryzyka projektowe'.

Przede wszystkich chroni przed finansowymi konsekwencjami zdarzeń losowych, które ewentualnie mogą wystąpić w procesie budowalnym na tego typu projektach. Z myślą o ubezpieczeniowej ochronie jądrowych inwestycji w Polsce TUW PZUW już w zeszłym roku podjął strategiczną współpracę ze światowym liderem w tej dziedzinie Nuclear Risk Insurers. Umowa z brytyjskim partnerem, który chroni cywilne instalacje jądrowe w Wielkiej Brytanii i uczestniczy w ponad 300 podobnych projektach na świecie, daje dostęp do know-how, a także praktyk i szkoleń - czytamy w komunikacie.

Należące do Grupy PZU towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce wystąpiło jednocześnie z inicjatywą utworzenia ubezpieczeniowego poolu atomowego, czyli konsorcjum polskich ubezpieczycieli, którzy mają zapewnić ochronę energetyce jądrowej w Polsce.

Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa o mocy 3750 MWe powstanie w gminie Choczewo, w lokalizacji 'Lubiatowo-Kopalino', na Pomorzu.

Projekt posiada obecnie szereg niezbędnych pozwoleń administracyjnych, w tym decyzję zasadniczą, lokalizacyjną i środowiskową - przekazuje PEJ.

Elektrownia powstaje z wykorzystaniem amerykańskiej technologii AP1000 i będzie budowana przez doświadczone amerykańskie firmy Westinghouse oraz Bechtel.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...