27.02.2024 14:30 7 TS

Mogli poczuć i dotknąć. Eksperci pokazywali uczniom w Pucku, jak działa elektrownia jądrowa

źródło: telewizjattm.pl/fot. Vasyl Kyrnys

Jak funkcjonuje elektrownia jądrowa, jakie są zasady działania reaktora czy jak wygląda kaseta paliwowa. O tym i nie tylko mogli dowiedzieć się uczniowie Liceum Akademickiego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku podczas zorganizowanych warsztatów w ramach 'Dni Energetyki Jądrowej'. - Wszystko za pomocą specjalnie przygotowanych modeli i makiet, aby edukacja była jak najbardziej atrakcyjna - mówi Łukasz Koszuk, prezes fundacji Forum Atomowe.

Spotkanie z ekspertami zorganizowano w ramach szkolnego projektu 'Z energią dla środowiska'.

Nasi uczniowie są świadomi tego, że w roku 2040 będziemy ciąć emisję dwutlenku węgla. Zależy nam na tym, aby rozumieli, jak sobie z tym problemem poradzić. Aby wiedzieli trochę więcej o źródłach energii zarówno o cieplnych, jak i słonecznych, ale też o elektrowniach jądrowych. Zależy nam na tym, aby rozumieli co powstaje niedaleko nich. I jakie możliwości się z tym wiążą. Wiadomo, że z powstaniem elektrowni jądrowej będzie masa nowych miejsc pracy dla specjalistów różnego rodzaju - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Anna Lesnau Wallis, nauczycielka w Liceum Akademickim im. Macieja Płażyńskiego w Pucku.

Warsztaty w szkole poprowadzili eksperci ze spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, czyli inwestora jądrówki w nadmorskiej gminie Choczewo oraz przedstawiciele z fundacji Forum Atomowe.

Uczniowie bardzo często nie wiedzą, że taka inwestycja powstaje w ich sąsiedztwie. Dlatego jesteśmy tutaj po to, aby powiedzieć co dzieje się na ich terenie, jaka inwestycja powstaje i co będzie działo się w najbliższym czasie. Ale też chcemy ich zainteresować pracą w elektrowni i we wszystkich usługach, które mogą być ewentualnie powiązane z tą inwestycją i z możliwościami jakie daje budowa elektrowni - wyjaśnia Maja Gadowska, ekspert ds. komunikacji w PEJ.

Do zajęć z uczniami eksperci wykorzystali specjalnie przygotowane modele i makiety.

Najbardziej atrakcyjne jest to, co uczniowie zobaczą, poczują i dotkną, bo wtedy najlepiej zapamiętują - przekonuje Łukasz Koszuk, prezes fundacji Forum Atomowe. - Nasza fundacja już od 15 lat prowadzi działalność edukacyjną, dlatego, że naszą ideą jest zdobywania poparcia dla energetyki jądrowej poprzez edukację. To jest najważniejszy element. Edukacja może odbywać się na różny sposób. To co prowadzimy w liceum to są pokazy fizyczne, związane z energią jądrową i promieniotwórczością. Pokazujemy, jak działa elektrownia za pomocą makiety, jak wygląda paliwo jądrowe lub jak wygląda proces produkcji energii w wyniku reakcji rozczepienia jądra atomu - tłumaczy Koszuk.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...