Najzdrowsze miasta w Polsce. W TOP10 są miejscowości z Pomorza

piątek, 26 stycznia 2024
stethoscope-840125_1280.jpg
stethoscope-840125_1280.jpg

Indeks Zdrowych Miast 2023 wyłonił liderów najlepiej dbających o zdrowie swoich mieszkańców. W TOP10 znalazły się między innymi miasta z Pomorza.

Publikacja to coroczny przegląd warunków do zdrowego życia w 66 miastach na prawach powiatu w Polsce. W ocenie zdrowia polskich miast brane pod uwagę były dwa wskaźniki – łączna liczba programów polityki zdrowotnej oraz działań realizowanych w zakresie profilaktyki chorób i promocji zdrowia na terenie miasta na prawie powiatu oraz średni koszt realizacji programów i zadań w przeliczeniu na ludność danego miasta na prawach powiatu.

Zdrowie jest pierwszą z ośmiu kategorii badanych w Indeksie Zdrowych Miast, ponieważ jest kluczowym komponentem do budowania szczęśliwego życia mieszkańców. Niezwykle cieszy nas, że samorządy dbają o profilaktykę zdrowotną w swoich miastach i dążą do poprawy jakości życia regionach. Dzięki Indeksowi pokazujemy, że ich praca przynosi widoczne efekty – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.

Jak czytamy w raporcie liderzy kategorii 'Zdrowie' wdrożyli rozwiązania, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców. Pierwsza w rankingu znalazła się Warszawa, w której przeprowadzono 287 działań w ramach programów profilaktyki zdrowotnej. Poznań przeprowadził ich 234, czyli o 76 więcej niż w ubiegłorocznej edycji, awansując tym samym na drugie z zeszłorocznego 7. miejsca w zestawieniu. Natomiast Bielsko-Biała zwiększyła liczbę programów profilaktyki zdrowotnej o 12 względem ubiegłego roku i przeprowadziła 44 działania z tego obszaru. Średnia liczba programów profilaktycznych dla miast wyniosła 38.

Badając szereg działań miast w zakresie wsparcia zdrowia mieszkańców, nadal obserwujemy lukę w systemie zabezpieczenia społecznego. Jest to szczególnie widoczne w okresie postpandemicznym, gdzie powstały dług zdrowotny powoduje niebywałe obciążenia systemowe, szczególnie w obszarze ochrony zdrowia. Niepokojącym jest fakt, że w większości miast wartości badanych wskaźników spadły w stosunku do roku 2020. Zmniejsza się zarówno liczba programów jak i średnie wydatki, co może wskazywać na ograniczenia, przede wszystkim budżetowe, możliwości prowadzenia działań w obszarze zdrowia – mówi dr hab. Barbara Więckowska, prof. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Wśród 10 najzdrowszych miast znalazły się: Warszawa, Bielsko-Biała, Poznań, Gdynia, Sopot, Świnoujście, Rybnik, Gdańsk, Szczecin i Kalisz.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Truskawka Kaszubska rusza na podbój lotniska i… przestworzy
wtorek, 23 czerwca 2026

Truskawka Kaszubska rusza na podbój lotniska i… przestworzy

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny
wtorek, 23 czerwca 2026

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium
wtorek, 23 czerwca 2026 2

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci
Od czytelników
wtorek, 23 czerwca 2026 1

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie
wtorek, 23 czerwca 2026

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem
wtorek, 23 czerwca 2026

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026
wtorek, 23 czerwca 2026 5

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026

'Nuda zabija, trzeba działać'. Jolanta Kwaśniewska z wizytą w pałacu w Chynowiu
wtorek, 23 czerwca 2026 4

'Nuda zabija, trzeba działać'. Jolanta Kwaśniewska z wizytą w pałacu w Chynowiu

Wyremontują "jądrówkowe" drogi. Przeznaczą na to 21 mln zł
wtorek, 23 czerwca 2026

Wyremontują "jądrówkowe" drogi. Przeznaczą na to 21 mln zł

Kamień w szybę i ucieczka, czyli nieudana próba włamania
wtorek, 23 czerwca 2026 2

Kamień w szybę i ucieczka, czyli nieudana próba włamania

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →