Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci

T
Tomasz Smuga
Od czytelników
wtorek, 23 czerwca 2026
nadesłane
nadesłane

OPEC przygotowuje się do realizacji projektu dotyczącego przebudowy sieci ciepłowniczej wysokich parametrów. Z finalnego efektu skorzystać mają mieszkańcy kilku ulic w Wejherowie. 

Za pomocą zakładki "Wyślij materiał" skontaktował się z nami mieszkaniec zaniepokojonym pismem otrzymanym od Starostwa Powiatowego w Wejherowie zawiadomiającym o wszczęciu postępowania. 

—  Z tego pisma nic konkretnego nie wynika - pisze mieszkaniec. 

Z dokumentu dowiadujemy się m.in. o tym, że Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przygotowuje się do przeprowadzenia inwestycji polegającej na budowie osiedlowej, wysokoparametrowej sieci ciepowniczej wraz z przyłączami do budynku mieszkalnego oraz rozbiórce istniejącej sieci. 

Projekt jest procedowany od lutego 2024 r. SM Energetyk plus współwłaściciele, zarządca m.in. budynku mieszkalnego przy ul. Ofiar Piaśnicy 3 (działka 349 obręb 007) nie podpisał wniosku o dysponowanie terenem na cele budowlane dla planowanego przedsięwzięcia, co jest podstawą do otrzymania pozwolenia na wykonywanie powyższego zamierzenia budowlanego - informuje Iwona Kozłowska, rzecznik prasowy OPEC. - Pełnomocnik OPEC  Sp. z o.o. we wrześniu 2025  złożył do Starostwa Powiatowego  w Wejherowie wniosek o ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w trybie art. 124 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami z uzasadnieniem, iż przedsięwzięcie stanowi inwestycję celu publicznego a modernizacja podyktowana jest planowaną likwidacją stacji grupowej i zmiany czynnika z niskoparametrowego na wysokoparametrowy oraz nie ma możliwości realizacji przedsięwzięcia z wyłączeniem przedmiotowej działki,  na której ma być budowane nowe wysokoparametrowe przyłącze - wyjaśnia. 

Projekt zakłada przebudowę obecnej sieci ciepłowniczej, likwidację grupowych węzłów cieplnych, budowę nowych odcinków sieci wysokich parametrów oraz montaż indywidualnych węzłów cieplnych w budynkach. Głównym celem inwestycji jest poprawa efektywności energetycznej systemu oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

Jak podkreśla OPEC, konieczność realizacji zadania wynika przede wszystkim ze złego stanu technicznego istniejącej infrastruktury. Obecna sieć została wybudowana w latach 70. ubiegłego wieku w technologii kanałowej. W wielu miejscach izolacja jest już zniszczona, co powoduje znaczące straty ciepła podczas przesyłu.

Dodatkowym problemem są funkcjonujące obecnie grupowe węzły cieplne, które ograniczają efektywność dostaw energii cieplnej do poszczególnych budynków. Nowoczesne rozwiązania mają pozwolić na lepsze dostosowanie parametrów ogrzewania do potrzeb mieszkańców oraz zmniejszyć zużycie energii.

Z efektów inwestycji skorzystają mieszkańcy budynków zlokalizowanych między innymi przy ulicach Granicznej, Ofiar Piaśnicy, Żeromskiego, Narutowicza, Kołłątaja, Piłsudskiego i Majkowskiego. OPEC wskazuje, że po zakończeniu prac poprawi się komfort cieplny odbiorców, a jednocześnie ograniczone zostaną straty energii. Korzyści mają odczuć również pozostali mieszkańcy miasta dzięki poprawie jakości powietrza.

Pierwotnie roboty budowlane miały rozpocząć się w 2025 roku. Ze względu na trwające postępowania administracyjne inwestycja nie mogła jednak zostać zrealizowana. Obecnie również w 2026 roku nie ma możliwości rozpoczęcia prac, co oznacza dalsze opóźnienie modernizacji.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny
wtorek, 23 czerwca 2026

Może mieć związek z kradzieżą. Policja publikuje wizerunek mężczyzny

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium
wtorek, 23 czerwca 2026

Starosta i Zarząd Powiatu z wotum zaufania i absolutorium

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci
Od czytelników
wtorek, 23 czerwca 2026

Mieszkańcy otrzymali pismo o wszczęciu postępowania. OPEC tłumaczy, że chodzi o przebudowę sieci

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie
wtorek, 23 czerwca 2026

Leżała na parkingu, świadkowie podejrzewali potrącenie

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem
wtorek, 23 czerwca 2026

Ponad 181 tysięcy złotych dla hospicjów. Pierwsza edycja „Łączy nas Dobro” z wyjątkowym wynikiem

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026
wtorek, 23 czerwca 2026 2

Małżeństwo z Wejherowa rusza do Maroka starym autem. Wystartują w Złombol 2026

'Nuda zabija, trzeba działać'. Jolanta Kwaśniewska z wizytą w pałacu w Chynowiu
wtorek, 23 czerwca 2026 2

'Nuda zabija, trzeba działać'. Jolanta Kwaśniewska z wizytą w pałacu w Chynowiu

Wyremontują "jądrówkowe" drogi. Przeznaczą na to 21 mln zł
wtorek, 23 czerwca 2026

Wyremontują "jądrówkowe" drogi. Przeznaczą na to 21 mln zł

Kamień w szybę i ucieczka, czyli nieudana próba włamania
wtorek, 23 czerwca 2026 1

Kamień w szybę i ucieczka, czyli nieudana próba włamania

Kaszuby mają swojego reprezentanta w „Top Model”. Szymon Korthals zamieszka w domu programu
wtorek, 23 czerwca 2026

Kaszuby mają swojego reprezentanta w „Top Model”. Szymon Korthals zamieszka w domu programu

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →