27.09.2023 10:30 10 Artykuł sponsorowany

Przed nami III Rowerowy Rajd Piaśnicki

Michał Kowalski

Zbliża się III Rowerowy Rajd Piaśnicki. - Po raz trzeci chcemy oddać cześć pomordowanym w Piaśnicy - mówi Michał Kowalski, Prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie. Rajd odbędzie się 30 września.

To miejsce kaźni ludności Pomorza, gdzie byli zabijani zarówno księża, urzędnicy, nauczyciele, rzemieślnicy jak i pozostała ludność Pomorza. Dzisiaj historycy oceniają, że w Lasach Piaśnickich dokonano zabójstwa na ponad 15 tys. Polaków – wskazuje Michał Kowalski, jednocześnie zachęcając do udziału w III Rowerowym Rajdzie Piaśnickim.

Cała pomorska inteligencja została zamordowana na przełomie 1939/40 roku. Były to masowe egzekucje, które rozpoczęły się od października 1939 roku i były kontynuowane do kwietnia 1940 roku. Stanowiły element tzw. akcji „Inteligencja”, którą na Polakach wykonywali funkcjonariusze SS oraz członkowie militarnych oddziałów niemieckich.

Zainteresowanie naszym Rajdem jest bardzo duże i to nas niezmiernie cieszy. Odbieramy mnóstwo maili i telefonów. W zeszłym roku w drugiej edycji wzięło udział prawie 200 rowerzystów. W tym roku liczymy na większą frekwencję i oczywiście dobrą pogodę. Spotkajmy się razem na trasie, pomódlmy się w Piaśnicy i oddajmy cześć pomordowanym tam Polakom. O godz. 12.00 będzie sprawowana zostanie Msza św. w piaśnickim sanktuarium. Wcześniej w Lasach Piaśnickich zapalimy znicze przed mogiłą pomordowanych księży. Wszystkie szczegóły Rajdu znajdziecie Państwo na naszym FB: Rowerowy Rajd Piaśnicki. Do zobaczenia na trasie - dodaje Michał Kowalski, Prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie, organizator Rajdu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...