Gdańsk na dwa dni stał się światową stolicą rozmów o przyszłości Ukrainy. W czwartek, 25 czerwca, rozpoczęła się Ukraine Recovery Conference 2026 (URC 2026) – najważniejsze międzynarodowe forum poświęcone odbudowie kraju po rosyjskiej agresji. Do miasta przyjechali przywódcy państw, przedstawiciele instytucji międzynarodowych, samorządowcy, eksperci i reprezentanci biznesu z blisko 70 państw.
Uroczyste otwarcie konferencji poprzedził film przedstawiający historię Gdańska jako miasta wolności i solidarności. Przypomniano w nim zarówno odbudowę miasta po II wojnie światowej, jak i rolę Gdańska oraz Solidarności w przemianach demokratycznych w Europie. Symbolicznie zestawiono te doświadczenia z wyzwaniami, przed którymi dziś stoi Ukraina.
Premier Donald Tusk wielokrotnie podkreślał, że Gdańsk jest jego rodzinnym miastem, wskazując jednocześnie, że historia Solidarności może być inspiracją dla Ukrainy oraz całej Europy. Zaznaczył również, że państwa aspirujące do wspólnoty europejskiej powinny opierać swoją przyszłość na prawdzie historycznej.
Szczególnie ciepłe słowa pod adresem Polski padły ze strony premier Ukrainy Julii Swyrydenko.
-Przede wszystkim, stojąc tutaj, chciałam podziękować polskiemu narodowi. Drodzy Polacy, bardzo dziękuję za waszą pomoc, którą okazaliście wówczas, kiedy była ona najbardziej potrzebna. Panie premierze Tusk, bardzo dziękuję za wybranie rodzinnego Gdańska za na miejsce tej konferencji. Dziękuję za pana przywództwo - powiedziała premier Ukrainy Julija Swyrydenko.
Szefowa ukraińskiego rządu poinformowała również, że jeszcze tego dnia Ukraina ogłosi sposób wykorzystania 90 milionów euro przekazanych przez europejskich partnerów. Środki mają zostać przeznaczone między innymi na przygotowanie kraju do zimy oraz odbudowę zniszczonej infrastruktury energetycznej.
Podziękowania dla Polski i Gdańska popłynęły także z Komisji Europejskiej. Przewodnicząca Ursula von der Leyen zwróciła się bezpośrednio do premiera Donalda Tuska.
-Chciałabym podziękować wam, tobie, drogi Donaldzie, za to, że nas gościsz w tym cudownym mieście Gdańsku, które zaiste jest twoim miastem, miastem wolności i zaiste miastem solidarności - powiedziała szefowa KE.
Podczas konferencji Ursula von der Leyen ogłosiła również uruchomienie pierwszej transzy unijnego wsparcia dla Ukrainy w wysokości 3,2 miliarda euro w ramach programu pożyczkowego Unii Europejskiej. Zapowiedziała także rozpoczęcie wypłat z dodatkowego funduszu o wartości 6 miliardów euro, który ma wesprzeć rozwój przemysłu zbrojeniowego oraz produkcję dronów.
-Jednocześnie apelujemy do wszystkich naszych partnerów o utrzymanie wsparcia, ponieważ silna i niezależna Ukraina leży w naszym wspólnym interesie - powiedziała przewodnicząca KE.
Konferencja URC 2026 jest jednym z najważniejszych międzynarodowych wydarzeń politycznych i gospodarczych organizowanych w Polsce w ostatnich latach. Jej celem jest wypracowanie konkretnych działań na rzecz odbudowy Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy państwami, instytucjami i biznesem.
Źródło: gdansk.pl
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.