Od 1 lipca 2026 roku wejdą w życie nowe stawki za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców obsługiwanych przez PEWIK Gdynia. Decyzją Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, nowa taryfa będzie obowiązywać przez najbliższe trzy lata na terenie Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz gmin Wejherowo, Kosakowo i Puck.
Jak informuje PEWIK zmiana cen jest związana ze wzrostem kosztów działalności w ostatnich trzech latach.
— Wśród głównych czynników są: wyższe koszty eksploatacyjne procesów ujmowania, uzdatniania i dostarczania wody do klientów oraz odprowadzania ścieków i ich oczyszczania, w tym głównie: wzrost cen materiałów wzrost kosztów usług obcych, wzrost płacy minimalnej oraz wysoka inflacja w poprzednich latach – informuje Małgorzata Pisarewicz, koordynator ds. działań public relations i marketingowych.
Nowością w zatwierdzonej taryfie jest opłata abonamentowa za rozliczenie usług, która została wprowadzona zgodnie z wymaganiami PGW Wody Polskie.
— Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi Wód Polskich opłata abonamentowa będzie naliczana wszystkim klientom. Ma ona zapewnić pokrycie kosztów usługi odczytu wodomierza lub urządzenia pomiarowego i rozliczenia należności za ilość dostarczonej wody lub ilość odprowadzonych ścieków. Klienci zostaną automatycznie przypisani do odpowiednich grup taryfowych, a jej wysokość będzie uzależniona od sposobu rozliczania i rodzaju faktury. Taryfa jest ustalona na 3-letni okres w podziale na 12-miesięczne okresy rozliczeniowe – dodaje Małgorzata Pisarewicz.
W pierwszym roku obowiązywania nowych stawek gospodarstwa domowe na obszarze obsługiwanym przez Spółkę (poza Puckiem) zapłacą 6,01 zł za metr sześcienny wody netto i 8,14 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków netto. Łączna kwota netto za wodę i ścieki wyniesie zatem 14,15 zł i będzie o 1,54 zł wyższa niż dziś obowiązująca plus opłata abonamentowa. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego czyli 3-osobowej rodziny zużywającej miesięcznie około 10 m³ wody oznacza to wzrost rachunku w pierwszym okresie obowiązywania taryfy średnio o 13,90%, w drugim okresie - o 8,3%, natomiast w trzecim – o 3,9% uwzględniając opłatę abonamentową.
W drugim roku obowiązywania nowych stawek gospodarstwa domowe na obszarze obsługiwanym przez Spółkę (poza Puckiem) zapłacą 6,47 zł za metr sześcienny wody netto i 8,86 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków netto. Łączna kwota netto za wodę i ścieki wyniesie zatem 15,33 zł i będzie o 1,18 zł wyższa niż w pierwszym roku nowej taryfy. Do tej kwoty doliczona zostanie opłata abonamentowa. W trzecim roku obowiązywania nowych stawek gospodarstwa domowe na obszarze obsługiwanym przez Spółkę (poza Puckiem) zapłacą 6,79 zł za metr sześcienny wody netto i 9,14 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków netto. Łączna kwota netto za wodę i ścieki wyniesie zatem 15,93 zł i będzie o 0,60 zł wyższa niż w drugim roku nowej taryfy. Do tej kwoty doliczona zostanie opłata abonamentowa.
W pierwszym roku obowiązywania nowych stawek gospodarstwa domowe na obszarze obsługiwanym przez Spółkę w gminie Puck zapłacą 11,93 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków netto i będzie o 1,34 zł wyższa niż dziś obowiązująca. Do tej kwoty doliczona zostanie opłata abonamentowa.
W drugim roku obowiązywania nowych stawek gospodarstwa domowe na obszarze obsługiwanym przez Spółkę w gminie Puck zapłacą 12,84 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków netto i będzie o 0,91 zł wyższa niż w pierwszym roku nowej taryfy. Do tej kwoty doliczona zostanie opłata abonamentowa. W trzecim roku obowiązywania nowych stawek gospodarstwa domowe na obszarze obsługiwanym przez Spółkę w gminie Puck zapłacą 13,24 zł za odprowadzenie metra sześciennego ścieków netto i będzie o 0,40 zł wyższa niż w drugim roku nowej taryfy. Do tej kwoty doliczona zostanie opłata abonamentowa.
Jak informuje PEWIK Gdynia, wprowadzone zmiany taryfowe mają na celu utrzymanie wysokiej jakości usług oraz niezawodności dostaw wody i odbioru ścieków.
— Spółka stale modernizuje infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, co pozwala ograniczać ryzyko awarii, poprawiać ochronę środowiska oraz dostosowywać sieć do potrzeb rozwijających się terenów. Wśród obecnych priorytetów przedsiębiorstwa znajdują się również inwestycje w efektywność energetyczną oraz wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – podaje PEWIK.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.