26.05.2023 18:00 3 OR/ Pomorska Policja

Mobilne centrum pomocy pomoże ofiarom przestępstw na Pomorzu

fot. KWP w Gdańsku

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku odebrali pojazd będący Mobilnym Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw. Zakup Mobilnego Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw ma na celu ułatwienie kontaktu między policjantem a ofiarą przestępstwa.

Mobilne Centrum Pomocy Ofiarom Przestępstw jest zaadaptowane w taki sposób, aby policjant mógł dokonać czynności przyjęcia zawiadomienia o przestępstwie, czy przesłuchania świadka. Centrum wyposażone jest w stolik, krzesła, laptop, skaner z drukarką oraz odpowiednie informatory dla ofiar przestępstw. Dzięki temu, przy złożeniu zawiadomienia o przestępstwie, osoba pokrzywdzona otrzyma dodatkowo informację i wskazówki na temat instytucji, które udzielają ofiarom pomocy psychologicznej lub prawnej. Mobilne Centrum znajdować się będzie w dyspozycji Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, docelowo do wykorzystania przez jednostki podległe Policji garnizonu pomorskiego.

fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku fot. KWP w Gdańsku

Dodatkowym zadaniem, jakie spełniać będzie  Mobilne Centrum to  zapewnienie miejsca bezpiecznej i przyjaznej rozmowy policjanta z osobą małoletnią. Nierzadko ofiarami przestępstw/ przemocy padają dzieci, dla których rozmowa z umundurowanym funkcjonariuszem może generować  stres wykluczający chęć opowiedzenia o osobistym problemie. Dlatego też tradycyjne warunki przeprowadzenia rozmowy policjant-osoba małoletnia mogą stanowić blokadę emocjonalną dla dziecka. Z tego względu w Mobilnym Centrum poprzez wyposażenie w postaci atrybutów pokoju dziecięcego, typu: maskotki, kolorowanki i gry, stworzona zostanie atmosfera przyjazna dziecku, po to żeby zminimalizować traumę przeżywaną przez dziecko — czytamy na stronie Pomorskiej Policji

Zakup wart jest 398 tys. zł i to czwarty tego rodzaju pojazd w Polsce.

Mobilne Centrum znajdować się będzie w dyspozycji Wydziału Prewencji KWP w Gdańsku, docelowo do wykorzystania przez jednostki podległe Policji garnizonu pomorskiego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...