13.01.2022 12:00 10 PM/pomorskie.eu

Trzecia rocznica tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

FOT. RENATA DĄBROWSKA / GDANSK.PL

„Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam” - tak brzmiały ostatnie słowa Pawła Adamowicza. W piątek (14 stycznia) przypada trzecia rocznica śmierci prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika 13 stycznia 2019 roku. Podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na skutek odniesionych ran zmarł następnego dnia.

Pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu wciąż jest żywa. Tym bardziej zachęcam, abyśmy wszyscy na wspomnienie tragicznego dnia zamachu i kolejnych dni żałoby, na chwilę zatrzymali się i pomyśleli o rzeczach ważnych dla naszej wspólnoty – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W czwartek, 13 stycznia 2022 roku o godz. 19.30 w miejscu, gdzie trzy lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi oddadzą m.in. prezydent Aleksandra Dulkiewicz oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz. W tym czasie z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta.

Następnie o godz. 20.15 w Bazylice Mariackiej przy grobie prezydenta Pawła Adamowicza złożone zostaną kwiaty.

W piątek, 14 stycznia o godz. 12.00 w Bibliotece Europejskiego Centrum Solidarności ogłoszony zostanie tegoroczny laureat Nagrody im. Pawła Adamowicza. Nagroda została ustanowiona przez Europejski Komitet Regionów we współpracy z Międzynarodową Siecią Miast Schronienia (ICORN) i miastem Gdańsk. Stanowić ma hołd i wyraz uznania dla wszystkich, którzy w odważny i prawy sposób działają na rzecz krzewienia wolności, solidarności i równości, a zarazem przeciwdziałają nietolerancji, radykalizacji postaw i mowie nienawiści - czytamy na stronie pomorskie.eu.

Prezydenta Adamowicza będą wspominać także mieszkańcy Wejherowa - wydarzenie odbędzie się w najbliższy piątek (14 stycznia) o godzinie 18:00 na wejherowskim rynku.

Przypomnijmy, że podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w trakcie „światełka do nieba”, tuż przed godziną 20:00 na scenę wskoczył Stefan W. i zaatakował nożem prezydenta Gdańska. Adamowicz trafił do szpitala, gdzie był operowany. Okazało się, że ma poważne rany serca, przepony i rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. Odszedł 14 stycznia 2019 roku.

W grudniu 2021 prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Oskarżonemu Stefanowi W. zarzucono dokonanie zabójstwa w zamiarze bezpośrednim, w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24