21.12.2021 12:59 19 WH/UM Wejherowo

Rekordowe 84 mln złotych na oświatę w Wejherowie

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Za nami sesja Rady Miasta Wejherowa, podczas której zatwierdzono budżet na 2022 rok. Najwięcej, bo 84,3 mln złotych zostanie przeznaczonych na oświatę, następnie 58 mln złotych na pomoc społeczną i rodziną, zaś na inwestycje planuje się przeznaczyć 40,7 mln złotych.

Na wtorkowej (21 grudnia) sesji Rada Miasta uchwaliła budżet Wejherowa na przyszły rok. Za głosowało czternastu radnych, trzech było przeciw, a dwóch się wstrzymało od głosu.

Pomimo narastających trudności, walczymy o to, aby zaspokoić potrzeby i oczekiwania mieszkańców oraz podnieść jakość życia i atrakcyjność naszego miasta. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki pozyskanym przez nas dotacjom, zdobyciu różnych środków zewnętrznych - czytamy w oświadczeniu prezydenta miasta Krzysztofa Hildebrandta. - Chcę zwrócić uwagę na fakt, że bardzo dotkliwie odczuwamy negatywne ogólnokrajowe skutki gospodarcze, ekonomiczne i społeczne spowodowane polityką finansową. Po pierwsze, podobnie jak inne samorządy, Wejherowo boryka się z coraz większym niedofinansowaniem oświaty z subwencji oświatowej, które osiągnęło rekordowe rozmiary. Po drugie, tracimy miliony złotych wpływów z podatków w wyniku zmian w ustawie o podatku PIT. Samorządy nie uzyskały z tego tytułu pełnych rekompensat. Po trzecie, bardzo niepokoi nas kryzys w finansach spowodowanym wysoką inflacją. Po prostu zrobimy mniej za posiadane środki.

Najwięcej pieniędzy Wejherowo przeznaczy na oświatę - 84,3 mln złotych. To rekordowa kwota.

Kilka lat temu ze środków własnych miasto dopłacało do oświaty mniej niż 30% kosztów jej funkcjonowania, a w 2022 roku dopłacimy ponad 50%!Będzie to największa w historii, ogromna kwota ponad 42 mln złotych. Powinniśmy te pieniądze otrzymać w subwencji oświatowej. Można dla zobrazowania i porównania powiedzieć, że to tak, jakbyśmy do oświaty dopłacili węzeł Zryw i to tylko w jednym roku - czytamy na stronie miasta.

58 mln złotych na zadania związane z pomocą społeczną i rodziną. Natomiast na inwestycję dedykuje się 40,7 mln złotych. Wejherowo zamierza utrzymać wydatki na poziomie 2021 roku. W planach jest m.in. kontynuacja budowy ul. Necla i Gryfa Pomorskiego, dalsza budowa łącznika Sucharskiego - Strzelecka, wykup terenów pod drogi czy rewitalizacja śródmieścia.

Miasto ma już promesę na pozyskaną dotację w wysokości ponad 24 mln. W ciągu roku te środki zostaną wprowadzane do budżetu na jedną z najważniejszych i strategicznych inwestycji dla Wejherowa, którą jest budowa nowego odcinka ulicy Karnowskiego, łączącego rondo na ul. Przemysłowej ze skrzyżowaniem na drodze krajowej nr 6 i przebudową ul. Budowlanych - wyjaśnia ratusz.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Wejherowo deklaruje też wsparcie kultury, sportu i zadań społecznych, dzięki współpracy i dotacji dla organizacji, klubów czy stowarzyszeń.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24