28.11.2021 11:00 0 AG

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo na drodze

KPP Wejherowo

Wejherowscy policjanci apelują do kierowców aby zachowywali ostrożność na drogach. Przypominają także o zmianie opon na zimowe i dostosowaniu stylu jazdy do nowych, trudnych warunków drogowych.

Jesienno-zimowe warunki drogowe są trudne. Opadające liście, pojawiające się opady deszczu czy deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu oraz lokalne przymrozki mają znaczny wpływ na bezpieczeństwo drogowe. Dlatego też, nie tylko samo przygotowanie samochodu do jazdy ma znaczenie, ale także właściwa postawa kierującego, który ruszając w trasę weźmie pod uwagę warunki drogowe.

Opony letnie zimą twardnieją pod wpływem niskich temperatur i wydłuża to drogę hamowania. Samochód może również tracić stabilność na zakrętach. Pamiętajmy, że temperatury w granicach zera stopni powodują, że mokra nawierzchnia jezdni zamarza i staje się niebezpieczną pułapką. Każdy kierowca powinien dostosować się do warunków drogowych i nie przeceniać swoich umiejętności, ponieważ jak wskazują nasze statystyki, bardzo często to właśnie nie dostosowanie prędkości do warunków drogowych powoduje, że traci on panowanie nad samochodem, wpada w poślizg i dochodzi do zderzenia— informuje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy KPP w Wejherowie.

Planując więc podróż i dojazd na konkretną godzinę, zaplanujmy sobie pewien zapas czasu, tak aby w razie niesprzyjających warunków drogowych oraz tłoku panującego na drodze, nie spieszyć się, ponieważ lepiej jechać wolniej ale ostrożniej.

Podobnie apelujemy do pieszych, aby także odświeżyli sobie znajomość obowiązujących przepisów. Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, aby zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię, nie korzystać z urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez jezdnię, upewnić się, czy wchodząc na przejście dla pieszych jest to dla nas bezpieczne— dodaje asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy KPP w Wejherowie.

Warto także zawsze, niezależnie od obowiązujących przepisów, stosować elementy odblaskowe. Widoczność na drogach teraz jest inna, niż w sezonie wiosenno-letnim.

Zmrok zapada dużo szybciej, mimo, że nadal jesteśmy aktywni w terenie i wychodzimy na zakupy, a młodzież wraca ze szkoły. Dlatego też zachęcamy do korzystania odblasków w mieście, ponieważ to rozsądna konieczność— wyjaśnia asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy KPP w Wejherowie.

Warto wziąć sobie te wszystkie rady i uwagi do serca, bo często to właśnie ich przestrzeganie może uratować nasze życie bądź zdrowie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24