26.10.2021 16:05 41 WH/TTM

Wejherowo: Podatek od nieruchomości w górę

Fot. Marek Trybański/TTM

Za nami sesja Rady Miasta Wejherowa, na której radni m.in. podjęli decyzję o podniesieniu wysokości podatku od nieruchomości oraz ustalili zasady przyszłorocznej współpracy z organizacjami pozarządowymi.

We wtorek (26 października) na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 5 w Wejherowie spotkali się wejherowscy radni.

My jesteśmy otwarci na rozmowy i na wszystkie pytania odpowiadamy. Uchwały, które budziły pytania to o plany zagospodarowania przestrzennego. Mamy dwie takie zmiany. Jedna w rejonie ulicy Asnyka-Konopnickiej. Mamy wniosek od mieszkańców. W planie zagospodarowania zaplanowano przejście dla pieszych, w tej chwili jest niezrobione. Mieszkańcy poprosili nas, abyśmy zastanowili się, czy to przejście jest potrzebne. Doszliśmy do wniosku, że możemy się nad tym zastanowić, że być może to przejście nie jest potrzebne – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Druga zmiana dotyczyła obszaru między ulicą Reformatów a 12 Marca nad rzeką Cedron, gdzie trwa budowa ścieżek pieszo-rowerowych.

Ponadto miasto przygotowuje się do sprzedania działki inwestycyjnej o charakterze usługowym pomiędzy 12 Marca a Reformatów. Teraz jest to możliwe, bo wybudowano drogę.

Radni podjęli decyzję o przyznaniu ponad 1,3 mln złotych na remont ul. Przemysłowej. Szczegóły na temat trwającego remontu w naszym artykule.

Rajcy pochylili się także nad sprawami społecznymi. Przyjęto uchwałę o współpracy z organizacjami pozarządowymi, m.in. organizacje otrzymają ponad milion złotych na swoją działalność.

Organizacje bardzo dobrze wykorzystują te środki i dla nich to jest skierowane, bo wykonują zadania dla mieszkańców i samorządów. Wiele imprez, zawodów sportowych, wiele wydarzeń i dziedzin życia jest wzmacniane, dzięki tym funduszom – wyjaśnia Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Radni zmienili uchwałę o stawkach podatków od nieruchomości – podwyżka o średnio 3,2 procent. Na przykład w przypadku lokalu mieszkalnego o powierzchni 43 metrów i udziału w gruncie – 22 metry, podatek wzrośnie w skali roku o 3 złote.

Ten wzrost nie jest duży, pomimo tego, że wydatki nam rosną. PIT planowany na 2022 rok ma być niższy niż w roku ostatnim. Żadna ze stawek podatku od nieruchomości nie jest stawką maksymalną. Nie podnosimy innych podatków od środków transportowych i opłaty od posiadania psa – dodaje Kraszkiewicz.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Zatwierdzono także uchwałę o zapewnieniu projektu „Dostępna szkoła”, gdzie przyznano 1,3 mln złotych. Celem projektu jest podniesienie dostępności Szkoły Podstawowej nr 8 i 11 do 2023 roku. W ramach akcji m.in. placówki będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych – miejsca parkingowe, drzwi, toalety oraz nauczyciele zostaną skierowani na studia podyplomowe, aby poszerzyć wiedzę i możliwości niepełnosprawnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24