17.05.2021 16:30 2 WH/UM w Gdyni

Wojciech Madej nowym kapitanem Zawiszy Czarnego

Źródło: gdynia.pl

W sobotę (15 maja) żaglowiec Zawisza Czarny zyskał nowego kapitana, którym został Wojciech Madej. To wielkie wydarzenie dla całej załogi jednostki szkolnego Związku Harcerstwa Polskiego.

Armator statku – Centrum Wychowania Morskiego ZHP – podjął decyzję o wybraniu Wojciecha Madeja na kapitana Zawiszy Czarnego. Madej przez całe życie zawodowe był związany z żeglarstwem, a pierwsze kroki w tym kierunku poczynił w wieku 12 lat – wtedy zdobył pierwszy patent żeglarski.

Pracował jako instruktor żeglarstwa na kursach śródlądowych, a od 18 roku życia uprawia żeglarstwo morskie. Swój pierwszy rejs kapitański na jachcie Damar poprowadził ze Świnoujścia do Kopenhagi i na Bornholm. Później pływał jako kapitan po Adriatyku, Biskajach, Atlantyku, Kanale Angielskim, Morzu Północnym i Norweskim – informuje portal gdynia.pl.

Ponadto ukończył wrocławski AWF. Posiada świadectwo ratownika morskiego i patent kapitana jachtowego. Nowy kapitan z Zawiszą Czarnym związany jest o 2019 roku. Na początku działał jako bosman, a po dwóch latach został etatowym starszym oficerem żaglowca.

Kapitan Wojciech Madej przejął stery żaglowca Zawiszy Czarnego w sobotę (15 maja) podczas krótkiej uroczystości na pokładzie statku. Następnie jednostka wypłynęła na morze.

Przypomnijmy, że S/y Zawisza Czarny (numer na żaglu POL – 1) to żaglowiec szkolny Związku Harcerstwa Polskiego, przebudowany na szkuner żaglowy dawny lugotrawler Cietrzew. W tym roku mija 60 lat od podniesienia Bandery.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24