06.05.2021 11:24 8 NW/KPP w Wejherowie

Maj i czerwiec miesiącami dużych zmian w przepisach ruchu drogowego

Zdjęcie ilustracyjne, źródło:pixabay.com

W maju wejdą w życie nowe przepisy, które prawnie uregulują kwestię hulajnóg elektrycznych, a w czerwcu zmienią się zasady pierwszeństwa pieszych na przejściach. Z nowymi zasadami warto się zapoznać, gdyż – jak podkreśla policja – „Nieznajomość przepisów nie zwalnia z konieczności stosowania się do nich”.

Dla wszystkich uczestników ruchu drogowego 20 maj i 1 czerwiec 2021 roku to dwie ważne daty. Wówczas w życie wejdą nowe przepisy.

Zmiany od 20 maja 2021 roku:

Uregulowana zostanie kwestia m.in. popularnych hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch będzie zobowiązana:

– poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa;

– przy wymijaniu zachować bezpieczny odstęp od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu;

– przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;

– przed wyprzedzaniem upewnić się, czy ma dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudniania komukolwiek ruchu;

– zbliżając się do przejścia dla pieszych zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu

Zabronione będzie:

– poruszanie się w stanie nietrzeźwości

– przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku

– ciągnięcie pojazdu lub ładunku

– czepianie się pojazdów

– poruszanie się tyłem

Kierujący hulajnogą elektryczną będą musieli korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Gdy nie będzie wydzielonej drogi rowerowej, kierujący może korzystać z jezdni, gdzie będzie dozwolona prędkość nie większa niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika?

Wyjątkowo, gdy chodnik będzie usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h oraz będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów i pasa ruchu dla rowerów.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T– w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.

Na hulajnodze elektrycznej nie będzie wolno jeździć dzieciom w wieku do 10 lat, chyba że w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką dorosłego.

Więcej informacji tutaj.

Zmiany przepisów od 1 czerwca 2021 roku:

Pieszy będzie miał pierwszeństwo w obrębie przejścia dla pieszych wchodząc na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych będzie całkowicie zabronione.

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych będzie zobowiązany zachować szczególna ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, by nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się nad tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pieszemu.

Wprowadzony zostanie także minimalny odstęp między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej. Kierujący będzie musiał zachować na tych drogach ustalony przepisami odstęp między pojazdem, który kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.

Więcej informacji tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24