04.04.2021 18:10 3 WH/UM w Gdyni

'Różowa rewolucja' w gdyńskiej podstawówce - darmowe artykuły higieny menstruacyjnej

Źródło: gdynia.pl

„Różowa skrzyneczka” pojawiła się w Szkole Podstawowej nr 31 w Gdyni. Uczennice znajdą tam darmowe artykuły higieny menstruacyjnej. To pierwszy tego typu punkt w mieście. Łącznie na terenie całej Polski jest 700 specjalnych skrzynek.

Według raportu Kulczyk Foundation i Founders Pledge ponad 500 mln kobiet na całym świecie nie może w pełni dbać o higienę podczas miesiączki. Przyczynami są brak dostępu do podpasek i toalet, ale także niewystarczająca wiedza. Ten problem dotyka także Polskę. Okazuje się, że 18 proc. badanych Polek nie zawsze może sobie pozwolić na zakup środków higieny intymnej dobrej jakości. 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na brak potrzebnych środków higienicznych, a 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

Temat okresu przestaje być tabu. W całej Polsce, a szczególnie w szkołach, umieszczane są „różowe skrzyneczki”. Kobiety mogą znaleźć tam artykuły higieny menstruacyjnej m.in. podpaski. Korzystanie z niej jest darmowe. Pierwszy taki punkt na mapie Gdyni pojawił się w Szkole Podstawowej nr 31.

W „różowej skrzyneczce” dziewczęta z naszej szkoły znajdą środki higieniczne, które są niezbędne w trakcie miesiączki. Zależy nam, aby czuły się one komfortowo i miały poczucie, że w nieoczekiwanej sytuacji zawsze będą mogły skorzystać z zawartości skrzyneczki - mówi Beata Derda, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 w Gdyni.

Skrzyneczka zostanie zamontowana w toalecie dziewczęcej klas starszych i będzie czekać na powrót uczennic do szkoły.

To niezwykle cieszy, jak inicjatywa „Różowej skrzyneczki” rozszerza się na cały kraj, i że również gdyńska szkoła postanowiła do niej dołączyć. Dyrekcja oraz Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 31 pokazały, że wsłuchują się w głos młodego pokolenia, odpowiadają na ich potrzeby i przede wszystkim ich wspierają. Oczywiście kibicujemy całej akcji i mamy nadzieję, że inne szkoły do niej dołączą - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24