25.11.2020 14:05 0 NW/Muzeum Emigracji w Gdyni

#nauczsięreagować, czyli spot antydyskryminacyjny Muzeum Emigracji w Gdyni

źródło: Muzeum Emigracji w Gdyni

Świadkiem dyskryminacji był prawdopodobnie każdy z nas. Niejeden sam jej zapewne doświadczył. Muzeum Emigracji w Gdyni, we współpracy z nauczycielami i pedagogami, stworzyło spot antydyskryminacyjny #nauczsięreagować. Do projektu dołączono także materiały, które mają pomóc w rozmowach z młodzieżą i nauczyć przeciwstawiania się oznakom nietolerancji.

— Do wspólnej pracy nad spotem zaprosiliśmy grupę nauczycieli. Poznali dzięki temu doświadczenia osób na co dzień pracujących z młodzieżą w szkole. W ten sposób powstał krótki film, w którego realizację łączyli się psychologowie i trenerka antydyskryminacyjna – Bogusława Gontarz i nauczyciel mianowany tytułem: Nauczyciel Roku 2018 Przemek Staronia.

W lutym i marcu tego roku odbył się cykl warsztatów dla nauczycieli, podczas których grupa 15 osób brała udział w dyskusji na temat przejawów dyskryminacji w szkole. Była to okazja do poznania filmowego zaplecza powstawania spotów czy kampanii społecznych, o których opowiedział Dominik Werner.

Na podstawie wniosków z warsztatów powstał scenariusz, zaopiniowany pod względem merytorycznym przez Centrum Rozwoju Jump. Zależało nam, aby spot nie tylko pokazywał czym jest dyskryminacja i jak się przejawia, ale także, że warto reagować na mowę nienawiści i nierówne traktowanie. Stąd hasło pojawiające się w spocie: #nauczsiereagować – opowiadają koordynatorzy projektu z Muzeum Emigracji.

Do spotu dołączono pakiety edukacyjne, które zawierają treści teoretyczne i ćwiczenia do przeprowadzenia w klasie szkolnej. Można w nim zapoznać się m.in. z rozdziałem dotyczącym przejawów mowy nienawiści w internecie i nierównego traktowania osób z niepełnosprawnościami.

Pakiet antydyskryminacyjny do pobrania jest pod tym linkiem.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24