24.11.2020 15:30 0 NW/mat.pras.

'Finał z głową', czyli 29. odsłona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Fot. mat.pras.

Przed nami 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny cel to: zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Hasło przewodnie kolejnej edycji brzmi „Finał z głową”. Jak co roku, do akcji włącza się wejherowska filharmonia, która zarejestrowała już swój sztab WOŚP.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga ludziom w całej Polsce od 1993 roku (wówczas udało się zebrać 1 535 440,68 USD. Akcja z roku na rok stawała się coraz bardziej popularna i zyskiwała kolejnych wolontariuszy. Na finał WOŚP co roku czekają setki tysięcy osób.

Kolejny, 29. Finał odbędzie się 10 stycznia 2021 roku. Nieprzerwana transmisja internetowa z zaplanowanych w sztabie głównym atrakcji ruszy już 9 stycznia wieczorem. Po rocznej przerwie głównym punktem działań WOŚP będzie stolica – okolice Pałacu Kultury i Nauki.

Po raz drugi zbierane będą środki na rzecz laryngologii i otolaryngologii.

W 2008 roku, w czasie 16. Finału WOŚP, Fundacja zbierała środki na zakup sprzętu dla dzieci ze schorzeniami laryngologicznymi, zakończył się on wynikiem 14 milionów USD, dzięki którym do szpitali trafiły m.in. nasofiberoskopy, zestawy do endoskopowych operacji nosa i zatok oraz inhalatory ultradźwiękowe. Po 13 latach urządzenia, które wtedy kupiliśmy, po prostu się zużyły. W ostatnich latach dostajemy bardzo dużo próśb o nowoczesne urządzenia, które nie tylko skutecznie diagnozują i leczą, ale też robią to w sposób komfortowy dla małego pacjenta. Dodatkowo widzimy jak bardzo w dzisiejszym świecie, w którym wszyscy zmagamy się ze smogiem, ale także pandemią koronawirusa, potrzebna jest sprawna diagnostyka i leczenie dróg oddechowych – mówi Lidia Owsiak, Dyrektor ds. Medycznych Fundacji WOŚP.

W 2021 roku Fundacja planuje zakup takiego sprzętu jak:

– zestawy endoskopów laryngologicznych

– endoskopy giętkie

– zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych

– egzoskopy

– lasery diodowe

– nawigacje optyczne otolaryngologiczne

– koblatory do operacji migdałków

– aparaty USG i RTG

– kardiomonitory

– lampy czołowe

– lampy operacyjne

– polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego

Te nowoczesne i bardzo specjalistyczne urządzenia w chwili obecnej są niezbędne w nowoczesnej chirurgii laryngologicznej. Stanowią zazwyczaj podstawowe wyposażenie laryngologicznych sal operacyjnych. Praca bez możliwości korzystania z takich sprzętów może powodować wzrost ryzyka powikłań. Wydłużanie zabiegów bezpośrednio wpływa na proces leczenia i rekonwalescencji u małych pacjentów – mówi Tomasz Grochowski, Centrum Zdrowia Dziecka

Do zbiórki dołącza tradycyjnie Wejherowskie Centrum Kultury, które wolontariuszy rejestrować będzie drogą internetową. Więcej szczegółów pojawiać będzie się na ich stronie na facebooku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24