24.11.2020 11:23 0 WH/UM w Gdańsku

Zwierzaki też potrzebują pomocy w czasie pandemii

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Czas pandemii koronawirusa jest trudny zarówno dla ludzi, jak i czworonogów. Pojawiły się inicjatywy społeczne, dzięki którym m.in. wolontariusze wyprowadzają psy na spacery, podczas gdy ich właściciele przebywają na kwarantannie lub chorują na COVID-19.

W marcu, kiedy ogłoszono lockdown, działalność rozpoczęła facebookowa ogólnopolska grupa "Pies w koronie". Teraz jest tam prawie 90 tys. osób, które są chętne pomóc lub potrzebują wsparcia. Dziennie pojawia się kilkadziesiąt postów. Najważniejsza jest idea – dobro zwierząt, a szczególnie psów. Wolontariusze więc wyprowadzają zwierzęta na spacery.

Pomagamy kotkom i królikom, które wychodzą na spacery. Pomagamy również w transporcie do weterynarza. Takie sytuacje i takie zwierzaki też u nas znajdą miejsce, mimo że nazwa „Pies w koronie” wskazywałaby tylko na psy – mówi Jolanta Broda, jedna z pomysłodawczyni grupy.

Zarówno wolontariusze, jak i potrzebujący powinni napisać post na grupie. Chętni do pomocy powinni umieścić informacje za pomogą hashtagów – #pomogę, #miasto, #dzielnica oraz dodać w jakich godzinach są dostępni. Natomiast druga osoba swój post powinna zacząć od -#potrzebuje. Właściciel powinien opisać swojego psa i jego zwyczaje oraz pory spacerów. Dodatkowo można dodać zdjęcie i opisać, na co powinien zwrócić uwagę spacerowicz.

Ta rutyna dla psa, czyli spacery, to jest dla niego szczęście. Rano jest śniadanie, spacerek i załatwienie potrzeb, potem jest intensywniejszy spacer i zabawa. Nie oszukujmy się, kiedy wszyscy są w domu i chorzy, nie ma gości. Nie wiadomo, co się dzieję. Wtedy zaburzony jest świat tego psiaka. My się stresujemy, a co dopiero zwierzę, które do końca nie rozumie sytuacji – dodaje Broda.

Pomimo dużego zainteresowania akcją w całym kraju, w naszym regionie potrzeba więcej wolontariuszy.

Piękne jest to, że wolontariusze cały czas się zgłaszają. A my próbujemy ich cały czas znaleźć. Są miejscowości jak Wejherowo, gdzie ilość nie jest wystarczająca. Dla nas każda taka wzmianka jest bardzo istotna – zwraca uwagę pomysłodawczyni.

To nie jedyna idea wspierająca właścicieli psów – seniorów lub osoby przebywające na kwarantannie – którzy potrzebują pomocy w zapewnieniu czworonogom codziennych spacerów. W Gdańsku pojawiła się akcja społeczna „Psijaciele pomagają”. Oferta dotyczy całego Trójmiasta i została stworzona przez serwis Pethomer.com.

Planowaliśmy ruszyć z naszym serwisem za jakiś czas, jednak pandemia przyspieszyła nasze plany - wyjaśnia Michał Pawlik. - Powstaliśmy po to, aby łączyć ludzi, którzy kochają zwierzęta. Osoby, które przebywają na kwarantannie, a także seniorzy, są teraz w bardzo trudnej sytuacji. Psy nie rozumieją, dlaczego nagle zabroniono im wyjścia na codzienny spacer, a dzięki pomocy wolontariuszy, nie trzeba im tego odmawiać. Pierwszymi bohaterami naszej akcji zostali harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP i Leśnej Szkółki - Niezależnego Kręgu Instruktorów Harcerskich. Jesteśmy otwarci na wsparcie kolejnych organizacji, które chciałyby dołączyć do naszej inicjatywy.

Gdańska Chorągiew ZHP zrzesza 2 tys. harcerzy, a Leśna Szkółka – 300 osób. Na razie do wolontariatu zaangażowało się 50 osób.

Serwis Pethomer.com oferuje cztery rodzaje usług: psi hotel, spacer z psem, opiekę dzienną, karmienie. Spacery w ramach akcji odbywają się bezpłatnie, pozostałe usługi są płatne (strony ustalają cenę usługi między sobą).

Właściciel psa wchodzi na naszą stronę internetową, wyszukuje usługę której potrzebuje, zaznacza odpowiednie filtry, po czym pokazuje się lista opiekunów, którzy są do dyspozycji - wyjaśnia Michał Pawlik. - Z tych opiekunów, po opisie, po opiniach, wybiera się takiego, który najbardziej odpowiada. Następnie do wybranego opiekuna wysyłamy zapytanie o konkretny termin. Opiekun to zapytanie akceptuje lub nie, jeśli termin pokrywa się na przykład z innym obowiązkami. Osoby, które działają w ramach akcji charytatywnie, na swoim profilu posiadają zieloną ikonę z napisem “wolontariusz” - tłumaczy twórca portalu.

Źródło: gdańsk.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24