05.08.2020 08:10 24 rp/gohel.pl

Helski Neptun stracił... przyrodzenie - ale je odzyskał

Fot. gohel.pl

W nocy z 2 na 3 sierpnia doszło do uszkodzenia rzeźby, która od pewnego czasu zdobi bulwar na Półwyspie Helskim.  Choć można powiedzieć, że postać straciła niewielką część, to faktem jest, nigdy już nie będzie zrobiona z jednego kawałka. A to właśnie sprawiało, że figura była wyjątkowa. Bezmyślny akt wandalizmu ma doczekać się surowej kary.


AKTUALIZACJA, 5 sierpnia

Dobre wiadomości przekazał miłośnikom rzeźby „Neptun helski” miejscowy magistrat. Uszkodzony element rzeźby został przekazany do Urzędu Miasta Helu przez funkcjonariuszy policji.

Burmistrz Helu zlecił firmie kamieniarskiej montaż uszkodzonego elementu.

Z informacji ratusza w Helu wynika, że "sprawca tego haniebnego czynu został ustalony i zatrzymany".


„Brak wyobraźni, brak odpowiedzialności, poszanowania cudzej wartości?” Helskie władze pytają przecierając oczy ze zdumienia. Tamtejsza figura Neptuna została uszkodzona w dość nietypowy sposób. Straciła...przyrodzenie. Grupa osób, która pokusiła się o taki „wybryk” nie zostanie długo anonimowa. Na nadmorskim bulwarze zamontowane są bowiem kamery.

Fot. gohel.pl

Sprawa została zgłoszona na policję, wraz ze zgłoszeniem zostały przekazane nagrania z kamer zlokalizowanych na Bulwarze Nadmorskim. Staramy się dbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, dlatego miasto jest monitorowane – zaznacza Żanna Sępińska, kierownik Zespołu do Spraw Promocji, Turystyki i Kultury w Helu.

Fot. gohel.pl

Funkcjonariusz straży miejskiej przekazał burmistrzowi, że udało się odzyskać utraconą część rzeźby i najprawdopodobniej ustalić sprawcę. Ten może podlegać karze pozbawienia wolności, bo w tym przypadku mamy do czynienia z przestępstwem zniszczenia dóbr o szczególnym znaczeniu dla kultury.

Pieniądze nie są tu najważniejsze. Bezdyskusyjnie Neptun stał się nową wizytówką miasta i niezwykle smutne jest to, że ktoś postanowił go zniszczyć. Jego wartość znacznie przewyższa kwotę wymienianą w Kodeksie Karnym przy przestępstwach przeciwko mieniu – komentują w miejskim urzędzie.

Burmistrz Helu domaga się surowego ukarania sprawcy i osób mu towarzyszących, a sam Neptun swoją „męskość” ma odzyskać tak szybko, jak tylko będzie to możliwe. 


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24